Небо Валентине Терjешкове
Хеј! Небо, скини капу! – узвикнула је, полетевши, прва жена космонаут у свету Валентина Терешкова. Она је стартовала у буду Восток у јуну 1963. године и за три дана извршила је 48 окрета око Земље. Данас, 6. марта, Херој Совјетског Савеза, генерал-мајор, почасни грађанин многих земаља света и посланик Валентина Терjешкова пуни 75 година.
Уочи старта она је рекла рођацима да иде на такмичења падобранаца. За лет они су сазнали из вести са радија. Томе су претходили дуготрајни и изнурујући тренинзи. Тих година систем припреме је био претерано строг. Најстрашнија није била чак ни центрифуга са колосалним оптерећењем, не ни термокомора, већ психолошко испитивање. Седам дана у затвореном простору, у белој соби без предмета. А она се смејала и певала песме... До пријема у одред космонаута Терjешкова је радила у фабрици гума и бавила се падобранским спротом у аероклубу Јарославља, похађала је техничку школу, говори космонаут, двоструки hерој Совјетског Савеза Владимир Џанибеков.
Необична је судбина руске жена која је успела да превлада све што јој се нашло на путу. И сама стартна платформа: пролетерска биографија за почетак, даље – авијационо-спортска школа и сам лет. Затим искушење славом, колосална јавна оптерећења. Наравно, тешкоће личне природе – и све то достојно подноси необичо лепа руска жена Валентина Терешкова.
Брод Воскок-6 у кулоарима су називали конзервом. Он је био толико мали, да је у њему могло да се борави само у полулежећем положају. И она је требало да проведе у том стању три дана. У аутоматском програму брода била је допуштена грешка, сећа се Валентина Терешкова.
Тајна коју сам чувала 30 година. Уместо да се спусти и реализује систем приземљења, програм је био постављен тако да се орбита дизала и ја сам се од Земље удаљавала тамо.
Ову грешку она је на време приметила и известила Центар за управљање летовима. Добивши потребне податке, Терешкова их је унела у систем за спуштање и срећно се приземила. Космичка техника како у Совјетском Савезу, тако и у САД, била је још врло млада и несавршена, говори аналитичар листа Новости космонаутике Игор Лисов.
У то време сваки лет у космос био је подвиг – како наш, тако и амерички. О томе како ће се понашати људски организам такође нису много знали. Лекови који би могли да ублаже такву ситуацију нису постојали. Да, то је било заиста врло тешко и опасно. И тадашње виђење Терjешкове као човека који је извео невиђени подвиг у целини је потврђено временом.
После космичког лета Терjешкова је са одличним успехом завршила Војно-ваздухопловну академију. Као професор, аутор преко 50 научних радова, дуго је радила у Центру за припрему космонаута, бавила се међународном јавном делатношћу.
Валентина Терjешкова је једина жена на Земљи која је извела космички лет сама. Све остале жене космонаути летеле су само у саставу посаде.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- Терјешкова
- космос
- годишњица
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »