Тродневнa свечaност поводом стогодишњице СПТД "Сундечић"
ЛИВНО - Светом литургиjом и парастосом проти Jовану Сундечићу у цркви Успења пресвете Богородице у Ливну, jуче су завршене тродневне свечаности поводом прославе стогодишњице од оснивања Српског пjевачког и тамбурашког друштва "Сундечић".
Обиљежавање великог jубилеjа почело jе научним скупом "Jован Сундечић - свештеник, пjесник и дипломата", коjи jе у организациjи Aкадемиjе наука и умjетности Републике Српске одржан у петак у Бањоj Луци, а централна прослава приређена jе прексиноћ у препуноj дворани Народног свеучилишта у Ливну.
Духовну академиjу, са богатим и на умjетничком нивоу веома квалитетним програмом, у име Његовог преосвештенства епископа бихаћко-петровачког Хризостома благословио jе отац Софрониjе Никић.
Публици у Ливну, гдjе jе рођен српски пjесник Jован Сундечић, први пут се представио Хор свештеника бихаћко-петровачке епархиjе, коjи jе поjањем "Возбраноj воjеводjе" и "Мариjо славна" отворио свечану академиjу.
У поздравном говору предсjедник Одбора за прославу стогодишњице друштва "Сундечић" Бранко Докић осврнуо се и на проту Jована Сундечића (1825-1900), по коме jе друштво добило име.
- Да се ради о изузетноj личности, свjедочи и податак да jе Jован Сундечић у трострукоj мисиjи, као свештеник, књижевник и дипломата, иза себе оставио велика дjела и богато књижевно насљеђе. Први покушаj да се Сундечић "извуче" из заборава урадила jе приjе двадесетак година Ливањка Ведрана Готовац у матурском раду о Jовану Сундечићу под насловом "Aпостол братства - српског и хрватског" - рекао jе Докић.
О књижевном раду Jована Сундечића говорио jе Ранко Рисоjевић, а о друштву у Ливну коjе jе носило његово име отац Софрониjе Никић.
Публици у Ливну се на готово савршен начин представило Српско пjевачко друштво "Jединство" и Градски тамбурашки оркестар из Бање Луке, као и Велики црквени збор жупе Свих светих из Ливна.
Свечана академиjа, коjа jе траjала око сат и по, завршена jе савршеним извођењем композициjе Исидора Баjића "Српкиња", коjу су извели Мjешовити хор СПД "Jединство" и Градски тамбурашки оркестар, коjима су дириговали Немања Савић и Здравко Ћосић.
Приjатно дружење уз пjесму и игру настављено jе у ресторану "Бакус", гдjе су се дружили домаћини и гости из Бање Луке. За то су се побринули чланови друштва "Jединство" и Тамбурашког оркестра, а према мишљењу многих Ливњака, овакав штимунг у граду на Бистрици ниjе направљен у посљедњих петнаест година.
- Извор
- Глас Српске
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Тројица студента која су још 27. априла кренула у хуманитарни марш од Београда до Звечана, полако се ближе крајњој дестинацији. Они су ушли на Косово и Метохију, са циљем...
Ракић је био правник, академик, бавио се и обавештајним радом, учествовао је у пребацивању оружја за српске чете, посредовао у њиховом формирању. А историја га првенствено памти као песника,...
Ралф Гоф тврди да се Вашингтон плашио нуклеарног одговора и намерно продужавао сукоб
Руски председник понудио је пуну подршку Индији у борби против тероризма
Лако преносиви ракетни системи наводно су испоручени у оквиру хитне набавке
Председник Србије Александар Вучић отпуштен је из Војномедицинске академије после кратког боравка у њој услед здравствених тегоба током недавне посете Сједињеним Америчким Државама. Како је потврдио министар финансија Синиша...
Остале новости из рубрике »