Србски светски конгрес је пријатно изненађен интересовањем странака за укључивање представника дијаспоре у рад Скупштине Србије и већ је започео разговоре са неколико странака по питању добијања посланичког мандата.
Србска дијаспора шаље годишње пет милијарди долара дознака из иностранства, али ССК жели да ради на томе да се та цифра дуплира. Циљ ССК је 10 милијарди долара годишње! Десет милијарди у дознакама и, што је још важније, у инвестицијама! Али да би се то постигло, мора пуно тога да се промени у Србији у односу према дијаспори и законодавству које онемогућава инвестиције.
Сви би желели да доведу неког великог инвеститора, неко звучно име из дијаспоре, али права снага је у десетинама хиљада малих и средњих инвеститора који кроз мање пројекте могу унети милијарде долара и запослити стотине хиљада незапослених у Србији. За тако нешто треба створити услове и изменити постојеће прописе и гломазну бирократију који драматично компликују и поскупљују улагања и тиме уствари само подстичу корупцију.
Однос дијаспоре и матице у многоме би био поправљен укључивањем посланика дијаспоре у рад Скупштине Србије, где би се чула реч дијаспоре и пренела позитивна искуства из законодавства развијених земаља. Све то већ осам година спречава Србски покрет обнове из себичних разлога – да би имао монопол на дијаспору.
Министар за дијаспору Срђан Срећковић је чак предлагао пре неколико година пет посланичких места за дијаспору, али сад је јасно да је то СПО све време спречавао. Јер видели смо да је СПО са своја четири посланика увек могао да обори владу. Зашто тада нису изашли из Скупштине? А Министарство за дијаспору је једино министарство које држе и то им је једини посао у Влади.
Председник ССК Зоран Јовичић, питао је на једном скупу у Бечу лидера СПО Вук Драшковића, какво мишљење има по питању дијаспоре у контексту приближавања Србије Европској унији. Драшковић је одговорио да дијаспоре у ЕУ не постоје, јер нема границе. Овакав погрешан став показује да је СПО намерно умртвљивао активности србске дијаспоре.
И не само то. СПО већ три године спречава Србски светски конгрес да уђе у своје просторије у Васиној улици, у згради чији један део користи и Министарство дијаспоре. Читава та зграда припада Беобанци у стечају, а ССК је изнајмио просторије од Беобанке, одмах поред просторија Конгреса србског уједињења. Међутим, обезбеђење Министарства годинама не дозвољама ССК да уђе у своје просторије. Чак је функционер СПО и државни секретар Предраг Тојић послао писмо Трговинском суду у којем му наређује да поништи уговор између ССК и Беобанке.
Ето, такав је однос СПО према дијаспори. Ми и даље тражимо да уђемо у своје просторије, а за ове три године колико смо обесправљени, захтевамо да Тојић плати закупнину из свог џепа.
дипл. инг Зоран. Јовичић
председник Србског светског конгреса
члан Економског савета Скупштине дијаспоре