Албанци – лажни Илири
У САНУ је одржан скуп “Методолошки проблем истраживања порекла Албанаца”, на коме је питање аутохтоности народа на Балкану размотрено мултидисциплинарно са гледишта историје, филозофије, историје, социологије, археологије, лингвистике, физичко-техничких наука и генетике. О пореклу Албанаца дискутовало је више академика, професора и познатих српских истраживача, међу којима су: Михајло Марковић, Ђорђе Јанковић, Михаило Станишић, Никола Жутић, Драгољуб Антић... Од радова изложених на овом скупу у интегралној верзији, који са свих аспеката разбијају постојећу митоманију о аутохтоности Албанаца и досељавању Срба на Балкан у 7. веку, издавачка кућа “Пешић и синови” објавила је књигу под називом “Албанци – лажни Илири”, допуњену старим мапама и најновијим научним резултатима из поменутих области.
Окоштала и превазиђена званична историја
Оно што међутим, највише привлачи пажњу не само скупа, већ и књиге, јесте слободан приступ овој теми ослобођен од дневно-политичких смицалица, а пре свега од окоштале и превазиђене званичне историје. Примера ради, наши ђаци још у 6. разреду основне школе у својим уxбеницима за историју, аутора Радета Михаљчића, у поглављу: “Албанци у средњем веку” не само да могу прочитати, већ морају и научити како “Албанци воде порекло од староседелаца на Балканском полуострву, највероватније Илира, романизованих у мањој мери”.
Ништа мање погубна није ни информација издата у Енциклопедији Британика, у издању “Политике”, коју је приредио доскорашњи главни уредник тог листа Милан Мишић, а штампала “Народна књига”, где на стр. 27. пише: “Албанци су потомци Илира, старог индоевропског народа који је живео у средњој Европи и који се почетком гвозденог доба преселио на југ (в. ИЛИРИЈА). Припадници Гега скрасили су се на северу, а припадници Тоска на југу, заједно са грчким колонизаторима. Ово подручје је у 1. веку пре наше ере потпало под римску власт; после 395. административно је повезано с Константинопољем”.
Један од организатора скупа о Албанцима, академик Михајло Марковић, у свом уводном реферату одредио је суштину овог проблема: “Нажалост, на Балкану, а посебно на Косову и Метохији прилике нису нормалне, а албанска нација са закашњењем од два века води борбу за своје национално уједињење и притом користи сва расположива идеолошка средства. Једно од њих је инсистирање на идеолошком пројекту “Призренске лиге” из 1878. године о стварању Велике Албаније”. По њему, држава албанског народа треба да укључи, осим Албаније, и источну Црну Гору, Западну Македонију, Косово и Метохију, Јужну Србију и Северну Грчку.
Други, још амбициознији пројекат јесте идентификација с Илирима и запоседање свих територија на којима су некада живели Илири. У тој ситуацији питање порекла није научно, већ идеолошко. Другим речима, не трага се за истином, за ваљано провереним чињеницама, за добро документованим и образложеним објашњењима, за теоријама које су у складу са целином већ утврђених знања из датих области. Уместо тога, пројектује се теорија, чији је основни циљ да задовољи одређени посебни егоистички интерес, измишљају се и фалсификују подаци, који такве теорије потврђују.
У случају који разматрамо, интерес који усмерава такозвана истраживања албанских историчара, идеолога и политичара, јесте оправдање већ извршене, као и планиране будуће отимачине и присвајања туђих територија. Кад тврде да воде порекло од Илира, они сматрају да имају право да својатају оне области у којима су Илири живели. Они знају да такво “историјско право” није довољно за легитимно располагање неком територијом. Али они се с правом надају да оно доприноси моралној тежини њихових претензија. Они су, наводно, староседеоци Балкана, који су у миру живели на својој земљи. А онда су из неких туђих простора дошли насилници и отели им земљу. Пошто сила не може постати право, они скромно траже да им се њихова земља врати и да им се призна сувереност на оном делу који су већ успели да поврате.
Ову тезу о илирском пореклу Албанаца први је поставио немачки историчар Тунман 1774. године. Она је затим обновљена у Бечу у другој половини 19. века.
Какви докази постоје да између Албанаца и Илира (или Дарда-наца, по каснијој Руговиној корекцији) постоји било каква генетска веза?
Никакви!
Манипулисања археолошким чињеницама
Нема никаквих историјских записа о боравку Албанаца на Балкану све до 11. века. Нема археолошких индиција о њиховом присуству. Сви албански топоними потичу из касног средњег века и везани су искључиво за области јужно од Косова и Метохије. По својим структуралним одликама, албански језик нема готово ничег заједничког са илирским.
И заиста, сувислој констатацији академика Михајловића придружиће се у књизи “Албанци – лажни Илири” и проучавања осталих аутора, пре свега проф. археологије Ђорђа Јанковића, који пише да се у случају савремених Албанаца, “шта год се под тим етнонимом подразумевало, у проучавању њиховог порекла, пошло са намером да се у више фаза докаже жељено, тј. да се покаже да Словенима (односно православним Србима) није место на Јадрану, и због тога се доказује да су ту одувек живели Албанци. За постизање тог циља искоришћена је и археологија. Прво је требало доказати да су Албанци потомци Илира, а потом да су и потомци Дарданаца, што претпоставља и наредну фазу, у којој ће бити само потомци Дарданаца, а који се упадљиво разликују од Илира. За доказивање тих теза користи се филолошка грађа, историјски подаци и археолошка грађа, погрешно и лажно протумачени. Да би се археологијом доказао континуитет, искоришћена је Комани Кроја култура, наводна веза између Илира и савремених Албанаца... Тиме се открива метод манипулисања археолошким чињеницама – бира се шта ће бити ископавано, бирају се информације које ће бити објављене, а то су оне које се могу искористити за политичке сврхе, док се остале сакривају... За сада је скоро немогуће проучавати прошлост Албанаца археолошким методама, јер готово да нема таквих података о њима. То није необично, зато што су данашњи Албанци мешавина различитих етничких компоненти, односно различитих култура. Они који су дали име овој новој нацији, забележени су први пут тек у 11. веку, под етнонимима Албани и Арбани. Они су били досељени сточари и зато су археолошки тешко препознатљиви – нису познати по трајним насељима ни занатској производњи, требало би тражити њихова гробља у планинским пределима. Сточари ранијих епоха, као хунобугари или угарско племе, нису забележени по сопственој грнчарској производњи, која је најчешћи археолошки налаз у насељима, већ по гробљима и гробном инвентару, којима се могу пратити њихове сеобе изван матичног простора. Писани извори и језик указују на разнородно порекло албанских племена, међу којима исходиште најзначајнијих Арбана (Шиптара) и Мирдита – Мардаита треба тражити у предњој Азији, од Кавказа до Сирије. За сада постоји само један археолошки налаз на подручју Албаније, који одудара од општих словенских особина југоисточне Европе и упућује на азијско порекло.... Околност да су ти гробови укопани у тумуле из Бронзаног доба, искоришћена је да се доказује континуитет са Илирима од преисторије, а гробље је приписано Арбанима, јер се разликује од (старије) Комани Кроја културе (што би наводно значило да она припада Мирдитима?).
Од 1945. почиње пропаганда да су и Метохија и Косово биле илирске области, према томе и албанске, јер је под окриљем фашистичких сила, Италије и Немачке, први пут обликована Велика Албанија. Тада је већ пропагандно био утврђен став да су Албанци потомци Илира. Зато је језгро Илира тражено само у северној Албанији и Црној Гори, упркос томе што је археолошка наука и тог доба и наших дана располагала доказима да се матично илирско подручје налази на динарском простору. Уследиле су расправе о Дарданији која се некада простирала у јужној Србији и северном делу Републике Македоније; да би се добио простор за данашње Косоваре, у Дарданију је укључена и Метохија, а Дарданци су проглашени за Илире...
Српски историчари су ћутали кад су требали причати истину
Занимљива и необично важна сведочанства изнео је проф. Момир Јовић, историчар да је у средњовековној српској држави властела одржавала неке односе са албански/арбанским првацима, али да Албанци тада нису насељавали српске просторе Косова и Метохије, што важи и за каснији период деспотовине, као и почетком турског освајања, да Албанци још нису били унутар српске државе. Проф. Јовић свој текст поткрепљује писаним документима, турским књигама дефтерима и xизијама, које су пажљиво бележиле све своје поданике. “Према дефтерима на просторима Старе Србије, све до 1690. године Албанци нису становали у Србији. Захваљујући оријенталистима из Оријенталног института у Сарајеву, 1964. године објављен је дефтер “Крајиште Исабега Исаковића, збирни катастарски попис из 1455. године”. Његово Крајиште је обухватало шири простор од данашњег Косова и Метохије. У читавој књизи, на свих 116 стр. текста, констатује се само 79 имена која нису уобичајено српска. Очигледно је да се ради о муслиманским именима, али то не подразумева да су албанска. Сасвим је исти резултат из прегледа дефтера истог сарајевског Института, “Област Бранковића, општи катастарски попис из 1455. године”, Сарајево, 1972. године. Посебно је важно истаћи да је те године (1455.) прошло већ 69 година од Видовданске битке, али важне градове, Призрен и Ново Брдо, Турци су заузели тек те године. Према овим турским књигама, Албанци још нису били на Косову и Метохији, а тиме нису ни могли учествовати у Косовском боју. Истичем то, јер Албанци сада настоје да наметну своју причу, да су те 1389. године већ масовно били на просторима Старе Србије, а тиме и са бројним четама борци у Косовском боју (једино не помињу – на чијој страни!).
Посебно убедљиво сведочанство чији је и сам био сведок, проф. Јовић изнео је о великом броју српских историчара савременог периода који су у једном периоду морали да ћуте, а касније су упражњавали систем да не истичу своја неслагања када су се износиле неистине. Он каже да је “Радован Самарxић, на скупу у манастиру Дечани, као и ми остали, слушао несувисла излагања професора приштинске катедре Историје Скендера Ризаја. Он је негирао српске сеобе, па и Велику, Чарнојевићеву. Наизглед, то је само његова глупост, али, разлози су много дубљи. По Ризају није било сеоба. Увек је однос Срба и Албанаца на Космету – био исти, као и тих година. Нико се није одсељавао, нико се није досељавао. Професор Радован Самарџић је ћутао, иако је то била његова научна област. Молио сам га да се некако супротстави Скендеровој причи, барем ауторитета ради. Одбио је. А Скендер Ризај је сутрадан на Катедри поносно извикивао да његове истине није могао побити чак ни стручњак Радован Самарџић. Професор Сима Ћирковић, на скупу у Приштини, о Косовском боју, слушао је приче да су Балшићи одувек римокатолици. Молио сам га да као меродавни медиевиста, нешто изнесе против те нетачне тврдње. Он је мени одговорио да су то само њихове небулозе. Није ништа казао. Ја сам се супротставио аргументима мада тада нисам имао Ћирковићев научни углед. Следеће албанске тврдње, додуше на Катедри, биле су да су и Немањићи римокатолици и да Срби са њима немају никакву везу, те да су Немањићи, у ствари, албанско “познато” племе – Нимани. Ћутањем се ништа није постизало. Увек је то било неко обрнуто дејство.”
Остаје да се сложимо са професором Јовићем да ћутање производи обрнуто дејство. Колико су његове последице погубне – данас се можемо и сами уверити. И заиста је последњи тренутак да се запитамо докле ћемо да се оглушујемо на очигледне доказе, прећуткујемо истину и живимо у незнању. •
- Извор
- Српско огледало
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »