Канадски официри проговорили о злочинима над Србима
Агим Чеку, премијер Косова, најодговорнији је за злочин над српским цивилима у Медачком џепу у септембру 1993. године, тврди канадска штампа позивајући се на изјаве канадских официра, који су тада као припадници Унпрофора, били стационирани у овом делу Хрватске. Чеку је у то време био високи официр Хрватске војске.
Више канадских листова опширно пише о суђењу хрватским генералима Мирку Норцу и Рахиму Адемију у Загребу и преносе део исказа сведока Давора Домазета Лоше, хрватског официра, у коме се оспорава да је у септембру 1993. у акцији Медачки џеп дошло до окршаја канадског батаљона и Хрватске војске у коме је убијено 26 Хрвата.
"Битка на Балкану из 1993. године, која је канадским јединицама донела највише почасти генералног гувернера и заслуге за супростављање намери хрватских снага да убију невине цивиле, никада се није догодила, рекао је на сведочењу Домазет, преноси дневник "Отава ситизен" писање новинара Дејвида Пуглиса, који је 1996. први писао о сукобу у Медачком џепу.
Домазет је утврдио да је канадска јединица уместо Хрвата можда побила српске војнике, јер се ни у једном тренутку Хрватска војска није упустила у сукоб са снагама УН-а. Међутим, на ове његове речи реаговао је пензионисани канадски пуковник Џим Калвин, који је тврдње Домазета назвао покушајем прекрајања историје. Он је прецизирао како су његови људи тачно знали где се налазе хрватске снаге када је битка почела.
Према писању листа "Хроника хералд" у овом окршају канадске снаге имале су четири рањена, док је убијено 26 Хрвата. Одбор канадског парламента 1998. је спровео истрагу о овом догађају, а 2002. године тадашњи генерални гувернер Канаде Адријан Кларсон одликовао је 2. батаљон за "изузетно служење канадских снага у време сукоба под директном паљбом".
Највећа битка од Корејског рата
"Знали смо на кога пуцамо. А Хрвати су знали тачно гдје смо ми. Они само покушавају да прекроје историју. Ја то не могу да контролишем", рекао је канадски официр Џим Калвин.
Борба код Медачког џепа у то је време сматрана је највећом битком коју је канадска војска водила од Корејског рата 50-их година.
О спорном догађају пише и лист "Едмонтон журнал", из града Едмонтона, у коме је стациониран одликовани батаљон. Лист наводи како су снаге пуковника Калвина пронашле срушену сваку кућу у Медачком џепу и тела убијених српских цивила. "Као Канађани верујемо да војници треба да се боре против војника, а не да убијају невине цивиле", изјавио је Калвин.
Одликовано 800 Канађана
Канађани су након сукоба са хрватским снагама у Медачком џепу, своје највеће битке након Корејског рата, поделили 800 одликовања. Давор Домазет се у свом сведочењу запитао како то да се до сада нико није заинтересовао за разлог доделе толиких одличја. Он је у сведочењу признао да су Канађани били арогантни, да се осећао њихов анимозитет према Хрватској војсци, али да нису тачне њихове тврдње да су убили 26 Хрвата.
"Отава ситизен" пише да је пензионисани генерал Петар Стипетић сведочио како је Рахим Адеми тражио да се прекине са паљењем српских села и пљачком. "Хроника хералд" такође наводи како се двојици хрватских команданата суди за покољ у Медачком џепу, док правди измиче Агим Чеку, данашњи премијер Косова, а тада један од високих официра Хрватске војске.
"Чеку је успео да избегне сваку одговорност за криминално деловање својих јединица у септембру 1993. године", наводи лист и изражава наду да ће Канада понудити доказе и сведоке, да се за злочине поред Норца и Адемија, буде осуђен и он.
- Извор
- Српска дијаспора
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »