BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Шпијунирали Кустурицу

Шпијунирали Кустурицу
19.11.2007. год.

Руководиоци Регистра предмета бивше тајне службе у Прагу изненадили су посланике Народне скупштине Србије, који су недавно били у посјети чешким колегама, показавши им досије из 1974. године у којем се помињу Љубомир Рајнвајн, дописник Тањуга из Прага, и режисер Емир Кустурица, тада студент Филмске академије.

Љубомир Рајнвајн (1923-2005), спољнополитички новинар Тањуга и професор новинарства, био је дописник Тањуга из Варшаве од 1956. до 1959. године, а из Прага од 1963. до 1966.

Емир Кустурица, члан сјајне плејаде чешких ђака југословенске кинематографије којој припадају и Горан Марковић, Рајко Грлић, Горан Паскаљевић, Лордан Зафрановић и Срђан Карановић, дипломирао је режију на Филмској академији у Прагу 1978. године.

Обојица се помињу у списима тајне службе Чехословачке у досијеу који носи ознаку "СИ - 00905/ 02-5-74/ 482" и има шифру "Јадран".

Сарадници Регистра предмета бивше тајне службе у Прагу издвојили су из мора некадашњих, строго повјерљивих докумената, спис "Јадран" и истрагу о ЈАТ-овом авиону, који се срушио у Чешкој, јануара 1972. године.

Ти досијеи, заједно са списима око четири милиона људи, сврстани су у уредно оформљене регистре дужине 17 километара! Тајна служба бивше Чехословачке имала је за све њих само једно име: "бивши људи". То је, уствари, био печат "црне дружбе" бившег тоталитарног режима те земље, чију је историју Хавелов саборац, др Павел Рихецки, предсједник Уставног суда, у свом маестралном предавању о трансформацији правног система, окаракетрисао ријечима: "То је историја неправди и злочина!"

"Јадран" садржи 39 страница извјештаја сарадника тајне службе, који су, поред личног имена, имали и шифру. По налогу начелника специјалног одјелења (ИИ СФ МВ), генерал-мајора Јарослава Хрбачека, направљен је план за акцију под конспиративним називом "Јадран". Акција је започета 16. септембра 1974. године, а главна мета је био дописник Тањуга Љубомир Рајнвајн.

Користећи фотоапарате и другу технику, они су пратили Рајнвајна у стопу, од Порубежне бр. 29, гдје је било сједиште Тањуговог дописништва, па до ресторана "Флора", у којем је вечерао заједно са супругом. Сарадници тајне службе унијели су у извјештај, који је написан послије акције тога дана, податке о висини Рајнвајна и његове жене, боји њихове косе, одјећи и детаљима на њиховој одјећи, шта су јели и пили - све до одласка у WC!

У посебном извјештају од 17. септембра, поменут је и Емир Кустурица, у то вријеме студент Филмске академије. Уз његово име су наведени подаци: рођ. 24. 11. 1954. Сарајево. Мјесто боравка: Храдебни 7, Праг. За Кустурицу су била задужена четира сарадника тајне службе: Ц-27 (Роман), Ц-28 (Малек), Ц-17 (Јаблонски) и Ц-45 (Фрицова).

Пошто је тајна служба систематски пратила дописника Тањуга - од јутра до сутра - и наредних дана, користећи и прислушне уређаје, Кустурица је поменут још у извјештају од 19. септембра 1974. године пошто су се њих двојица тога дана срели.

У извјештају је поменут сусрет Тањуговог дописника и српског синеасте, при чему је наведено да су отишли до Главне станице. "Црна дружба" је дала портрет Кустурице - животно доба, висина, дуга коса, боја одјеће, с новинама у руци...

Затим је наведено да се Кустурица на растанку, поздравио с Рајнвајном и да се потом упутио у снек-бар хотела "Алкрон" у Штепанској улици, у близини Вацлавских намести.

Тајна служба бивше Чехословачке је надгледала и многе друге Југословене који су били тих година у тој земљи, саопштили су представници Регистра предмета бивше тајне службе, коју је опслуживало око 60.000 сарадника.

Извјештаји попут "Јадрана", потврђују правило које је, на ироничан начин формулисао њемачки писац Ерих Кестнер: "Диктатори одлазе, али диктатуре остају".

Држава није у стању да врати људима живот, рекли су чешки домаћини, али је дужна да им покаже досије, како би се непосредно увјерили у то колики је злочинац држава под чијом заставом су се многи заклињали да за њу и живот дају.

- Никад више - казали су чешки домаћини српских парламентараца, који су се, као и грађани многих других земаља, суочили са свједочењима из Гулага и документима из процеса у којим су страдали многи невини људи.



  • Извор
  • Фокус
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА