Прича о манастиру Богородице Хиландарске
„Светигора” је објавила и осму од планираних десет књига из едиције „Немањићки манастири”. Ријеч је о монографији „Манастир Хиландар”
- Ово је допринос и једног и другог обнављања. И једна и друга обнова природно нас води овом многовјековном источнику духовног живота, нашег народа -истакао је митрополит Амфилохије. – Оно што ме је посебно обрадовало, када сам узео у руке ову књигу, је то што је у предговору митрополит Амфилохије назвао Хиландар древним именом – обитељ Богородице Хиландарске или манастир Богородице Хиландарске, као што су Немањићи раније називали и своје друге задужбине: Богородица Љевишка, Богородица Студеничка. Ту је изнио један свој доживљај, да су Немањићи градећи и посвећујући манастире Пресветој Богородици на неки начин подразумијевали њену присутност у тој свештеној обитељи, њену заштиту -–рекао је јеромонах Доситеј. – И можда је баш то прст судбине да је срце Србије и да нам и данас тај Хиландар представља једну сигурну путеводитељицу. Хиландар је био и остао оно што су замислили његови ктитори, Симеон Немања и Сава Немањић. Поготову данас, када смо некако распарчани и изгубљени, тај Хиландар је као мајка заштитница која је својим плаштом прекрила све наше српске крајеве. Имамо срећу да смо наслиједили од Византије највише и најљепше трагове културе која се огледа, прије свега у нашем фрескосликарству 13. вијека - рекла је Сковран.
Објављивање књиге о манастиру Хиландару има двоструки циљ. Најприје, ради духовне обнове свих нас, нашег памћења.
- У циљу обнављања оних исконских веза које постоје између србског народа, цркве и манастира Хиландара као огњишта духовног, не само као ризнице, него као коријена нашег културног, духовног и националног бића. То је први и основни разлог да нас ова књига подсјети на бесцјен благо које јесте и које садржи у себи манастир Хиландар. Ова књига треба нарочито да подсјети нова покољења која су у опасности, с обзиром на токове модерног друштва и свијета, да се отуђе често пута и не својом кривицом од онога што је темељ нашега бића, нашега духа, наше културе, а други разлог јесте исто тако обновитељски разлог - рекао је митрополит Амфилохије.
Монографија издавачке куће „Светигора” би хтјела да на овај начин угради макар једну циглу, да се макар на овај начин допринесе обнављању манастира Хиландара.
Он је подсјетио на садржај „Хиландарског типика Светога Саве”: „Неизоставно служити предано службу, чувати вјеру и част која припада игуманима вашим, међусобно се љубити и старати се да сваки свакога надвисује у смиреноумљу, саосјећајући невољу један другога, као удови једнога тијела и попуњавати недостатке један другога, не устремљивати се у завист и на недоличну љубав, на незаконито састајање и расцјепе, чувати се првих мјеста и свјетовних почасти, а само на једно пазите: у врлини живјети и ништа друго, ако је могуће дисати спасоносном ријечју свим што је на назидање душе и њену ползу”.
Јеромонах Доситеј, сабрат манастира Хиландара, истакао је да је ово веома смио подухват да се на овако мало страница говори о манастиру Хиландару. То захтијева велико познавање свештене породице хиландарске, како његове културне ризнице, свештене историје тако и духовног живота у манастиру.
Историчар умјетности Аника Сковран је рекла да је Хиландар жижа знања, вјеровања и истрајавања.
- Извор
- ИН4С
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге су изводиле ударе на циљеве у позадинским регионима Украјине, укључујући војне аеродроме. Украјинске формације покренуле су неколико таласа беспилотних летелица на руску територију, нападајући и нафтовод у...
Украјинска војска изгубила је више од 12.000 војника и до 3.000 јединица технике у неуспешној одбрани Курахова, саопштило је Министарство одбране Русије
У наредних 15 година, такво оружје „ће моћи да погоди Британију из било ког дела света“, рекли су високи извори из области одбране овом листу.
Извор зла и корупције је западна \"демократија\". Вашингтон и Брисел признају као демократске само оне земље које дозвољавају да њихова политика, економија, безбедност, медији, образовање, наука и култура, дакле...
Данас су, како је и очекивано, украјинске формације започеле офанзиву са окупиране територије Курске области. У овом тренутку Оружане снаге Украјине уводе у борбу снаге које су концентрисале у...
Остале новости из рубрике »