Нове Бушове играчке
Значајна средства биће утрошена за нову трку у наоружању у космосу, на којој ради администрација Џорџа Буша. Судећи према саопштењу парламентарне комисије САД, Америку крајње забрињава активност Кине у области космичких програма. Осим тога, Сједињене Државе планирају да направе космичко оружје које је у стању да гађа копнене објекте из орбите.
Надлежна комисија при Сенату и Конгресу САД ипак је унела измене у војни буџет за 2008. годину.
Цео буџет износи, напоменимо, готово 460 милијарди долара, али се постављало питање само о средствима од око 100 милиона долара. Тако су трошкови за нову конвенционалну бојеву главу за подморнице „Тридент“ и нову летилицу смањени.
У појединостима, 9,8 милиона долара издвојено је за истраживања пројекта „Космичке ограде“. Намера је да се на читавој територији Сједињених Држава - од Калифорније до Џорџије - постави сет радара, чији је циљ осматрање космичких лансирања, контрола маневрисања сателита у орбити, а такође и откривање метеора који се приближавају Земљи.
Још 25 милиона одлази на снабдевање америчких сателита специјалним сензорима који ће бити у стању још у почетном стадијуму да „виде“ и региструју космичку опасност.
Откривање метеора подразумева и програм „Панорамик Сарвеј Телескоп & Рапид Респонз Систем“ којим се посебно позабавио Џорџ Буш. На њега ће се потрошити још девет милиона долара. Затим, 23 милиона долара је издвојено за изградњу оптичко-електронске станице за космичке потребе на Хавајима.
Мимо свега осталог, увећаће се трошкови и за заштиту америчких војних сателита од космичког оружја потенцијалног противника. Под тим се подразумева како заштита америчких сателита који се налазе у космосу, тако и да им се обезбеди да буду у стању да наносе ударце по непријатељским сателитима.
Законодавци прецизирају и могућност производње „непријатељских сателита“. То је Кина. Сенату и Конгресу остаје у памћењу случај када је Кина са земље испаљеном ракетом уништила свој стари метеоролошки сателит.
„Повећање наших могућности од кључног је значаја, посебно у светлу кинеске демонстрације својих противсателитских оружја“ - гласи извештај одговарајуће комисије Конгреса.
СКУПОЦЕНИ ПРОЈЕКАТ „ФАЛКОН“
Борба са кинеским сателитима није кључни моменат у прерасподели буџетских средстава. Много важније је да богато финансирање добија програм за прављење принципијелно новог космичког оружја, које ће бити у стању да уништи циљ на било којој тачки земљине кугле.
Тај пројекат носи име „Фалкон“. Он предвиђа да у случају потребе у земљину орбиту буде лансиран сателит, способан да погоди хиперзвучном ракетом безнуклеарне бојеве главе са дејством на одстојању око девет хиљада морских миља.
Сателит је у стању да у орбиту пребаци око шест тона војног товара. Свако лансирање кошта близу пет милиона долара.
По вредности лансирања ракете „Фалкон“ могу се поредити са руским „Протонима“, који су такође у стању да у орбиту пребаце велики терет.
Међутим, прва лансирања „Фалкона“ 1. марта 2006. и у марту 2007. године завршила су се неуспешно.
- Извор
- Глас јавности
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Тројица студента која су још 27. априла кренула у хуманитарни марш од Београда до Звечана, полако се ближе крајњој дестинацији. Они су ушли на Косово и Метохију, са циљем...
Ракић је био правник, академик, бавио се и обавештајним радом, учествовао је у пребацивању оружја за српске чете, посредовао у њиховом формирању. А историја га првенствено памти као песника,...
Ралф Гоф тврди да се Вашингтон плашио нуклеарног одговора и намерно продужавао сукоб
Руски председник понудио је пуну подршку Индији у борби против тероризма
Лако преносиви ракетни системи наводно су испоручени у оквиру хитне набавке
Председник Србије Александар Вучић отпуштен је из Војномедицинске академије после кратког боравка у њој услед здравствених тегоба током недавне посете Сједињеним Америчким Државама. Како је потврдио министар финансија Синиша...
Остале новости из рубрике »