Нове Бушове играчке
Значајна средства биће утрошена за нову трку у наоружању у космосу, на којој ради администрација Џорџа Буша. Судећи према саопштењу парламентарне комисије САД, Америку крајње забрињава активност Кине у области космичких програма. Осим тога, Сједињене Државе планирају да направе космичко оружје које је у стању да гађа копнене објекте из орбите.
Надлежна комисија при Сенату и Конгресу САД ипак је унела измене у војни буџет за 2008. годину.
Цео буџет износи, напоменимо, готово 460 милијарди долара, али се постављало питање само о средствима од око 100 милиона долара. Тако су трошкови за нову конвенционалну бојеву главу за подморнице „Тридент“ и нову летилицу смањени.
У појединостима, 9,8 милиона долара издвојено је за истраживања пројекта „Космичке ограде“. Намера је да се на читавој територији Сједињених Држава - од Калифорније до Џорџије - постави сет радара, чији је циљ осматрање космичких лансирања, контрола маневрисања сателита у орбити, а такође и откривање метеора који се приближавају Земљи.
Још 25 милиона одлази на снабдевање америчких сателита специјалним сензорима који ће бити у стању још у почетном стадијуму да „виде“ и региструју космичку опасност.
Откривање метеора подразумева и програм „Панорамик Сарвеј Телескоп & Рапид Респонз Систем“ којим се посебно позабавио Џорџ Буш. На њега ће се потрошити још девет милиона долара. Затим, 23 милиона долара је издвојено за изградњу оптичко-електронске станице за космичке потребе на Хавајима.
Мимо свега осталог, увећаће се трошкови и за заштиту америчких војних сателита од космичког оружја потенцијалног противника. Под тим се подразумева како заштита америчких сателита који се налазе у космосу, тако и да им се обезбеди да буду у стању да наносе ударце по непријатељским сателитима.
Законодавци прецизирају и могућност производње „непријатељских сателита“. То је Кина. Сенату и Конгресу остаје у памћењу случај када је Кина са земље испаљеном ракетом уништила свој стари метеоролошки сателит.
„Повећање наших могућности од кључног је значаја, посебно у светлу кинеске демонстрације својих противсателитских оружја“ - гласи извештај одговарајуће комисије Конгреса.
СКУПОЦЕНИ ПРОЈЕКАТ „ФАЛКОН“
Борба са кинеским сателитима није кључни моменат у прерасподели буџетских средстава. Много важније је да богато финансирање добија програм за прављење принципијелно новог космичког оружја, које ће бити у стању да уништи циљ на било којој тачки земљине кугле.
Тај пројекат носи име „Фалкон“. Он предвиђа да у случају потребе у земљину орбиту буде лансиран сателит, способан да погоди хиперзвучном ракетом безнуклеарне бојеве главе са дејством на одстојању око девет хиљада морских миља.
Сателит је у стању да у орбиту пребаци око шест тона војног товара. Свако лансирање кошта близу пет милиона долара.
По вредности лансирања ракете „Фалкон“ могу се поредити са руским „Протонима“, који су такође у стању да у орбиту пребаце велики терет.
Међутим, прва лансирања „Фалкона“ 1. марта 2006. и у марту 2007. године завршила су се неуспешно.
- Извор
- Глас јавности
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »