BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Представник за људска права МИП РФ: права Срба на Косову се и даље

Представник за људска права МИП РФ: права Срба на Косову се и даље
28.02.2012. год.
Од четврт милиона расељених лица у покрајину се за стално вратило само 5000

Представник за људска права МИП Русије Константин Долгов прошле недеље боравио је у Србији. У оквиру радне посете руски дипломата је посетио покрајину Косово и одржао у Београду радну консултацију о косовском питању. Такође су одржани сусрети са високим државним посленицима и свештеницима Србије. Између осталог, са министром иностраних послова Вуком Јеремићем, патријархом Србским Иринејом, представницима регионалне самоуправе и Асоцијацијом породица несталих лица. О резултатима радне посете Константин Долгов је говорио у нашем телефонском интервјуу.

Основни циљ било је упознавање са ситуацијом у сфери људских права и владавине права у јужној србској покрајини, говори Костантин Долгов. Ситуација, треба рећи, врло је сложена. Добио сам многобројна сведочанства о томе да права националних мањина на Косову, а што је најважније Срба, настављају грубо да се крше. И даље је актуелан проблем повратка принудно расељених лица. Скоро четврт милиона њих и даље се налази на територији Централне Србије. Са тачке гледишта норми међународног права то је сасвим недопустива ситуација. У покрајину од четврт милиона расељених лица за 12 година за стално се вратило само око пет хиљада. Ево конкретног примера који сведочи о томе како полако напредује процес повратка. Стварање услова за овај процес један је од главних задатака мандата међународне мисије: УН; ОЕБС-а и ЕУ. За сада, нажалост, не видимо адекватне напоре. И ово питање по нама не наилази на дужну пажњу од стране компетентних међународних институција. Састајао сам се са представницима међународних мисија у Приштини и позвао их између осталог да подстичу албанско страноништво Косова на реално осигурање законитих права и интереса етничких мањина и да поштују своје задатке непристрасно, на основу резолуције 1244 СБ УН, а не у интересима једне етничке групе. Као одговор чуо сам уверавања да ће они и даље чинити све што од њих зависи. Да видимо шта ће бити даље. У сваком случају, за сада ми имамо за њих сасвим основане примедбе.

Једну од својих посета Косову Константин Долгов је посебно запамтио.

Посетио сам једну од најпознатијих енклава Косова, Грачаницу, боравио у манастиру где сам разговарао са његовим игуманом. Овде сам чуо како се ускраћују права православних свештеника и верника од стране косовских Албанаца, између осталог и имовинска права. Крајње је тешка ситуација и у другим енклавама. Они принципи који су били прописани још 2000. године, према којима је Косово требало да буде мултиетничко и демократско, а његов статус је требало да се одређује путем преговора и уз поштовање територијалне целовитости, до данас нису испуњени.

Навешћу само један пример: од 2000. године до данас је уништено преко 150 православних цркава. Други пример: издато је скоро 18 000 изјава о компензацији за имовину коју су отели косовски Албанци. Фактички ни једна до данас није размотрена. Постоје и сведочења о злочинима против других етничких заједница Косова: Рома, Бошњака и неких других. Тачније, врши се активно кретање у страну формирања моноетничког албанског друштва на Косову. То, још једном желим да подвучем, противречи не само свим постојећим међународним конвенцијама и споразумима, већ и резолуцији 1244 СБ УН, која је обавезна за све земље. Рецимо, за 12 година од четврт милиона расељених лица у покрајину се за стално вратило само 5000.

Што се тиче консултација у Београду, наставља, господин Долгов, оне су имале радни карактер, и зато никава конкретна решења нисмо предузимали. Очигледно да главно решење тек предстоји. У сваком случају, добио сам информацију о неповољној ситуацији у сфери поштовања људских права на Косову. И наше министарство ће узимати у обзир ову ситуацију у свом практичном раду, ослањајући се на резолуцију 1244.

Био је интервју са представником за људска права МИП РФ Константином Долговом о радној посети Београду и Косову.



  • Извор
  • Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...

Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.


Најновији пакет вредан је 500 милиона долара, саопштило је Министарство одбране САД.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА