Одмотава се клупко злочина у "случају Сисак"
ЗAЈЕДНИЦA Срба у Хрватској доставила је републичкој Влади списак од 611 цивила српске националности, који су убијени у Сиску током 1991. и 1992. године. За њихова убиства оптужен је тадашњи највиши политички врх Хрватске, на челу са тадашњим премијером, Фрањом Грегурићем.
Списак убијених Срба, Влади Српске достављен је заједно са кривичном пријавом, коју је Заједница Срба у Хрватској поднијела 27. априла ове године Жупанијском државном тужилаштву у Сиску.
Срби из Хрватске оптужили су Фрању Грегурића, Здравка Томца, Милана Рамљака, Мату Гранића, Ивана Векића, Ивана Јарњака, Јосипа Манолића, Смиљана Рељића, Јосипа Перковића, Ивана Бобетка (сви из Загреба), као и Ђуру Бродарца и Владимира Миланковића, из Сиска, "за казнено дјело против човјечности и међународног права, те ратни злочин против цивилног становништва".
"Првих десет особа оптужене су да су организовале, надзирале и спроводиле извршну власт, како у Републици Хрватској, тако и на подручју града Сиска. Те особе морале су да организују функционисање власти тако да заштити хрватским Уставом загарантована права - посебно, право на живот, право на судску и другу заштиту, право на једнакост, без обзира на вјерску и националну припадност и других права", наведено је у пријави, која је достављена Жупанијском државном тужилаштву у Сиску.
Предсједник Заједнице Срба у Хрватској, Милован Шкорић, оптужио је жупанијског државног тужиоца у Сиску, Стипу Врдољака, за прикривање пријављених казнених дјела и заштиту оптужених особа, затраживши његово и изузеће његових замјеника приликом процесуирања овог случаја.
- Посебно напомињемо да Врдољак обмањује јавност, међународне институције и невладине организације о броју жртава. Он тврди да је убијено 25 Срба, што га је сврстало међу оне који су свјесно прикрили тешке злочине - навео је Шкорић у пријави, коју је претходних дана преузело Државно тужилаштво Хрватске.
Шкорић је предложио да се у овом предмету делегира други суд, "јер судије у Сиску за ову врсту казнених дјела, због идеолошке оптерећености, нису способне да суде".
У кривичној пријави Заједнице Срба у Хрватској детаљно су описани ратни злочини над Србима, за које је оптужен тадашњи хрватски политички врх, са Фрањом Грегурићем на челу, али и поједини функционери Хрватске демократске заједнице и локална власт у Сиску с почетка деведесетих година прошлог вијека.
"У Сиску, уз знање и учешће именованих особа, организован је масакр грађана српске националности. Они су одвођени, злостављани, мучени и убијани на локацијама "Барутана" и "Јодно" (некадашње љечилиште). Особе, које су учествовале у одвођењу, мучењу и убијању цивила били су припадници војске и полиције", прецизирано је у поменутој кривичној пријави.
Она је, како је појашњено, заснована на пракси такозване "командне одговорности" и директне, односно личне одговорности појединца, који су - де факто - оптужени за удружени злочиначки подухват на подручју града Сиска током првих година рата у Хрватској.
"Одговорност свих наведених особа је очигледна. Сваки од именованих обављао је кључне дужности у Влади Хрватске и извршној власти Републике Хрватске. Наведене особе организовале су у Сиску Кризни штаб, који је требао да надзире спровођење и заштиту Уставом загарантованих права, првенствено права на живот. Међутим, извршна власт и Влада Хрватске, као и Кризни штаб у Сиску, спроводили су терор и формирали политичку климу, која је за посљедицу имала убиства грађана Сиска српске националности", образложено је у кривичној пријави.
У истом документу наведени су и могући свједоци ових злочина, који су спремни да о њима говоре пред надлежним судовима.
ВЛAДA ПРЕД ИСКУШЕЊЕМ
"Случај Сисак", сматрају у Заједници Срба у Хрватској, отвориће нову страницу у процесуирању ратних злочина на подручју Хрватске, током 1991. и 1992. године.
"Судски процеси против Грегурића и осталих оптужених биће само правосудне вјежбе за касније преузимање осталих хашких предмета и оптужница, које од јавности још увијек скрива Канцеларија главног тужиоца Хашког трибунала, Карле дел Понте", тврде у овом удружењу.
Руководство Заједнице додало је да ће се, у предизборној години, Влада Иве Санадера због "Случаја Сисак" наћи пред највећим искушењем до сада, јер је "процесуирање Фрање Грегурића једна од обавеза, коју је Санадер преузео, тражећи подршку међународне заједнице за други мандат своје Владе".
- Извор
- glas.cms-go.com
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »