Џез пут од Москве до Петербурга
Међународни фестивали који се одвијају крајем фебруара у Москви и Петербургу, ове године удружили су се у љубави према џез музици. И ако је престонички форум Тријумф џеза од 24. до 26. фебруара директно посвећен том жанру, петербуршки Музички Ермитаж од 18. до 26. фебруара, ради џеза кориговао је своју класичну оријентацију.
Када је ”Златни саксофон” Русије Игор Бутман тек замишљао фестивал Тријумф џеза и уверавао да ће он постати годишњи, чак музичареви пријатељи прогласили су га сањарем. Ове године фестивал се одржава по 12. пут! Ентузијазам и оданост Игора Бутмана џез уметности учинили су своје.
Мени се увек допада да слушам џез музику, при томе у разним њеним појавама, говори музичар. И, наравно, желим да развијам оно што волим, од чега осећам задовољство. Сањам да се свугде где дођем слуша џез. Видим како симпатичне талентоване девојке певају џез на енглеском и руском, при чему певају тако да их са задовољством слуша читав свет. Видим да су џезмени затрпани послом, много наступају, у сваком граду има музичара светске класе... - признаје Бутман.
На такву припремљену подлогу није срамота позвати и светске звезде. Само Дејвид Гарфилд са његовим бендом био би довољан да се овогодишњи фестивал назове звезданим. Амерички клавијатуриста и композитор не признаје стилистичке и националне границе, по његовом мишљењу музика је универзални језик љубави, радости, мира и исцељења. Ипак, осим Гарфилда на концертима Тријумфа џеза наступа и чикашки певач Курт Елинг, чији је адут оригиналан: оно што други свирају на инструментима, он пева! Рус представља трио пијанисте Јакова Окуња кога су критичари назвали новим лидером савременог руског џеза, и, наравно, оркестар Игора Бутмана, који се с правом сматра једним од најбољих биг-бендова у Русији. Премијера актуалног фестивала постао је нови албум Николаја Винцикевича Vive l’Amour. Одлични саксофониста испоставио се префињеним и романтичним композитором.
Музички Ермитаж, елитни музички скуп који се одвија у једном од најпознатијих музеја Санкт-Петербурга, наравно, није посвећен у потпуности џезу. Овде су у програму и Бетовен и Бах, и музика класика 20. века Шниткеа. Али, како је приметио арт-директор фестивала композитор Сергеј Јевтушенко, последњих година жанр усмерење фестивала веома се променило. Наш фестивал је традицоналан, али није конзервативан.
Класична музика је некако изгубила живост, интерактивност, наставља Сергеј Јевтушенко — има људи који воле да слушају дискове, гледају ДВД, сви код куће и у колима имају добре музичке системе, али музика је увек жива комуникација, зато смо на овом фестивалу више додали џеза.
И ако је у Москви превладавао амерички џез, у Петербургу је превладао европски. Легенда британског џеза певачица Норма Винстон допутовала је да представи нови програм Stories Yet To Tell, који су јој помогли да представи италијански композитор Глауко Вењјер и немачки кларинетиста Клаус Гејзинг. Са фолк-џез програмом наступио је норвешки ансамбл Dag Arnesen Trio. А познати пољски пијаниста Лешек Можджер на Музичком Ермитажу саставио је одличан дует са шведским контрабасистом Ларсом Даниељсоном.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »