Како су запад и Арапска лига друговали са Сиријом
Стотине присталица сиријског председника Башара Асада је напало у петак хотелски комплекс у Тунису где се одржавала међународна конференција „Пријатељи Сирије“. Представници Француске су на конференцији изјавили о признању легитимности опозиционог Сиријског националног савета.
Председник Туниса Монсеф Марзуку је позвао да се председнику Сирије Башару Асаду и његовој породици да имунитет од судског гоњења и предложио је Русији да га прихвати као политичку избеглицу. Москва и Пекинг су одустали од учешћа у туниском окупљању: како је изјавио МИП Русије, ради се – као и у случају са Либијом – о окупљању међународне коалиције у подшку једној од страна у конфликту.
Одлучивати о судбини земље у одсуству представника законске власти је недопустиво, нагласио је заменик министра спољних послова Русије Генадиј Гатилов:
Предлаже се разматрање питања повезаних са оштром кризном ситуацијом у Сирији без главних актера – сиријских власти. То је велика грешка. Усаглашавање или рад на документима о тако важном проблему без прелиминарног учешћа кључних играча сматрамо неправилним.
Ипак представници опозиционог Сиријског нациолног савета су радикално расположени: они настоје на страној војној интевенцији. Још пре почетка конференције они су званично тражили да учесници конференције наоружају борце „Слободне армије“.
Свима је јасно да су циљеви које прати група „Пријатеља Сирије“ супротни од оних који се званично декларишу. У танчинама либијски сценарио у Сирији се можда неће поновити. Иако коалиција иде тим путем, наглашава експерт Института оријенталистике Ирина Звјагељска:
Опозиционе снаге се придржавају веома оштрих ставова чак и када су подељене. Оне не траже одлазак Асада као услов и ни у ком случају нису спремне за преговоре. То је увереност да ће овако или онако постићи своје циљеве – да се дочепају власти. Без компромиса, само преко ултиматума Сирија може да пропадне у још већи хаос, и тада не можемо одбацити страну интервенцију. С друге стране и сам Асад такође не спроводи реформе на време, иако о њима говори.
Па ипак нада постоји да се сиријска криза може решити. ОУН је ове недеље именовала специјалним изаслаником у Сирији Кофи Анана. Он је већ позвао све стране у конфликту да сарађују у циљу окончања насиља и да нађу миран излаз из ситуације. У Москви се надају да ће рад овог ауторитетног политичара помоћи у решавању оштрих политичких и хуманитарних проблема. Русија је такође спремна да сарађује са свим међународним организацијама – ОУН, ЕУ и АЛ – да би се конфликт регулисао и не би се дозволила катастрофа у блискоисточном региону.
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- Сирија
- Тунис
- сукоби
- геополитика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »