Из председниковог кабинета је у среду саопштено да је састанак отказан „из техничких разлога“, односно због снега, али прави разлог, према сазнањима нашег листа, био је то што се патријарх Иринеј жестоко наљутио када је чуо да се тако нешто ради и забранио је одржавање састанак. Иза патријарха стао је и Синод, чији је портпарол владика бачки.
- На састанку је требало да се разговара о пензионисању неких владика и подели епархија, а Шијаковићу је посебно стало да буде склоњен Иринеј Буловић. Једним делом због тога што се владика са влашћу, пре свега са ДС-ом, сукобио због Косова, обележавања 70. годишњице Новосадске рације и Закона о реституцији. Шијаковић, који је до прошле године био министар вера, има и лични разлог да се отараси Буловића, а то је што „пуца“ на његову позицију декана Богословског факултета у Београду - тврди извор „Ало!“.
Саговорник нашег листа подсећа да је после смрти патријарха Павла, приликом избора за његовог наследника, тадашњи министар вера направио исти прекршај јавно лобирајући да један владика буде изабран, занемарујући уставну одредницу да су Црква и држава одвојене и да свако треба да се стара о својим надлежностима.
- Ми се надамо да ће председник ипак препознати о чему се ради, поготово што је свестан да ни њему ни ДС-у пред изборе не би одговарало да се компромитује мешањем у унутрашње ствари Цркве - каже извор „Ало!“ из врха СПЦ.
До првог јавног супротстављања СПЦ власти дошло је почетком децембра, кад је Синод саопштио да „једино Србија и србски народ као целина за одговорну државну власт и политичку елиту Србије немају алтернативу, а да све друго има, па чак и идеализована и митологизована ЕУ“. Владика Иринеј је пред усвајање Закона о реституцији оптужио власт да неправедно одузету имовину поклања тајкунима, а сукоб са Игором Павличићем, градоначелником Новог Сада, око тога ко ће организовати помен жртвама Рације у Новом Саду претворио се у прави скандал, у који су били умешани и амбасадори појединих земаља. Владика Иринеј је у интервјуу за „Политику“ јуче изјавио да „најаве предстојећег пензионисања овог или оног архијереја нема никаквог упоришта у стварности“.
Четири посла у три државе!
За време министарског мандата, Богољуб Шијаковић је најчешће помињан као „супермен“ који је поред функције у влади запослен на факултетима у три државе - Црној Гори, Србији и Републици Србској. У родном Никшићу је запослен на матичном Филозофском факултету, у Србском Сарајеву ради хонорарно, а у Београду предаје два предмета на Православном богословском факултету.
Шијаковићу жао!
На питање како коментарише оптужбе да покушава да злоупотреби СПЦ у политичке сврхе, државни секретар у Министарству вера и дијаспоре Богољуб Шијаковић је кратко одговорио.
- Жао ми је што неки људи живе од лажи - рекао је Шијаковић.