BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Велики брат на интернету

Велики брат на интернету
24.02.2012. год.

 Британска влада припрема предлог закона којим ће од интернет провајдера бити захтевано да чувају приватну комуникацију између корисника. Безбедносне службе имаће слободан увид у снимљене податке. Под лупом ће бити и комуникација на друштвеним мрежама, попут Фејсбука.

У време док се широм Европе организују велики протести против усвајања међународног споразума АКТА, којим треба да се уведе строжа контрола интернета кад је реч о пиратском материјалу, влада у Лондону разматра да реформише "сајбер" простор и омогући безбедносним службама да приступе приватним подацима које размењују милиони корисника широм света.

Програм развијања комуникацијских способности, како гласи пуно име законског предлога, предвиђа да сви интернет провајдери и друге компаније чувају податке корисника годину дана.

Укратко, "велики брат" ће знати кога зовете, које сајтове посећујете и шта пишете, преносе острвски медији.

Упркос чињеници да је толико дуго чување података само по себи кршење права, како наводе неке групе за заштиту приватности, закон предвиђа још једну ставку.

Безбедносне службе, попут МИ5, МИ6 и владина Служба за комуникацију, имаће приступ тим подацима уколико им затребају у борби против тероризма или неког другог вида "угрожавања" безбедности земље.

Страхује се да би такав закон могао да примора телекомуникационе компаније и интернет провајдере да компромитују приватност корисника.

Иако се наводи да текстуалне поруке и телефонски позиви неће бити снимани, многе групе за заштиту људских права и приватности сматрају да ће чак и такав вид комуникације бити сниман.

Директор организације за заштиту слободе "Стража великог брата" Ник Пеклс каже да је ово сраман покушај британске владе да надгледа шта све раде њени грађани док су на интернету.

"Британци су већ постали један од народа које сопствена влада највише шпијунира у обичном животу. Та иста власт сада хоће да вас надгледа и онлајн", истиче Пеклс.

Нови законски предлог, који је мало измењен план Лабуристичке странке из 2009. године, биће објављен у мају.

"Конзервативци и либералне демократе почели су своје мандате великим обећањима да ће смањити државно надгледање", подсећа Џим Килок, извршни директор један од организација за заштиту људских права, преноси Дејли телеграф.

 

"Ниједна држава у историји није била у могућности да сакупи толико приватних информација. То је начин да се у све што кажемо о неком или нечему има увид", истиче Килок.

Друштвене мреже, као што је Фејсбук, такође ће потпадати под тај закон, као и директна онлајн преписка, попут оне на Твитеру. Ићи ће се чак до тога да и интерна комуникација у масовним онлајн играма буде, уколико то буде потребно, проверавана.





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...

Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.


Најновији пакет вредан је 500 милиона долара, саопштило је Министарство одбране САД.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА