Ледено доба: назад у 18. век?
Ново ледено доба уместо глобалног загревања: нови сценарио „мале апокалипсе“ изнео је научник из руске Пулковске опсерваторије. Хабибуло Абдусаматов уверен је да Земљу у скорије време уопште не чека врућина, већ екстремни мраз. Узрок, по мишљењу астронома, јесте смањење соларне активности: сличне периоде планета је већ преживљавала, последњи пут од средине 17. и почетком 18. века.
Замрзнуте Темза, Сена и Рајна, руски простори пкрекривени ледом и метарским слојем снега. После екстремне хладноће минуле зиме овакву слику чак не желимо да замислимо. Али Абдусаматов је уврен да управо за то човечанство треба да се прирпема. Његова прогноза је заснована на посматрањима Сунчеве активнсоти. Научници истичу 200-годишње и краће – 11-годишње циклусе у животу наше звезде. Сада, по шеми Абдусаматова, у току је смањење активнсоти у оквиру новог двовековног периода: значи, Земља је добити мање енергије, а у космос ће послати више. За сада атмосферу греје топлота коју је акумулирало Светско море. Али већ од 2014. године, уверен је научник, човечанство ће осетити пад температуре, а свој врхунац захлађење ће достићи до 2055. Са оградом: плус-минус 11 година. Ипак за сада претпоставке Абдусаматова не наилазе на подршку његови колега.
Коментар заменика директора Пулковске астрономске опсерваторије Јурија Наговицина.
То је један од најсложенијих задатака у науци. И овде излази човек који се пре тога није бавио климом, и почиње да говори. Подвлачим, ова теорија уопште није званични став Пулковске обсерваторије или Комисије за истраживање климатских промена Санкт-Петербуршког научног центра.
Заиста, предвиђање климатских промена само по себи сложен је задатак. Нису увек прогнозе оправдане: тим пре када у њиховој основи лежи још мање проучена појава: соларна акстивност, подвлачи експерт за климатологију Географског института РАН Јуриј Шмакин.
У ствари нико не зна одговор – али за сада не видимо никакве знаке захлађења. У току је загревање, прилично стабилно. Понашање Сунца не можемо да прогнозирамо. Ево интересантне ствари: током векова био је познат 11-годишњи циклус суларне активности. Тако овај циклус је текао, а 2007. се зауставио. Тачније 2007. је био минимум сунчеве активнсоти, после тога она је требало да расте у новом 11-годишњем циклусу – а он није наступио. Зашто, нико не зна.
Између осталог Абдусаматов на примедбе колега има спреман одговор: све генијалне теорије прво је одбацивала научна заједница. И научник упорно препоручује свима – посебно становницима северних земаља – правите резерве огрева.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- клима
- истраживање
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »