Провокација албанских партија
Одлука да се промене српски називи улица у Бујановцу је провокација албанских странака, оценио министар Милан Марковић. Одборници српских партија, за сада, остају у владајућој коалицији у том граду.
Одборници Демократске странке, Г17 Плус и Групе грађана "Стојанча Арсић" за сада ће остати у владајућој коалицији са албанским странкама у Бујановцу, али ће коначна одлука о судбини коалиције бити усвојена наредних дана, изјавио је председник Општинског одбора Демократске странке у тој општини Бобан Павловић.
"Сви албански одборници и један одборник испред Уједињене партије Рома гласали су за усвајање предлога за промену назива двадесетак улица у Бујановцу, а седницу Скупштине општине су из револта напустили сви српски одборници. То за сада не значи и да су Срби напустили владајућу коалицију", рекао је Павловић.
Министар за државну управу и локалну самоуправу Милан Марковић каже да је одлука албанских одборника провокација и још један од многих потеза који показују политичку незрелост руководства те општине.
"Овај потез има за циљ приземну политичку промоцију појединих албанских политичара и дестабилизацију прилика у тој општини", навео је Марковић који је и председник Координационог тела Владе Србије за општине Прешево, Бујановац и Медвеђу.
Досадашња политика коју воде поједини албански политички лидери у том граду на југу Србије учинила је да нема изненађења због те погрешне одлуке, оценио је Марковић.
"Сигурно би нас много више изненадило да је та иста Скупштина општине донела одлуку о томе како помоћи најсиромашнијим грађанима без обзира на националну припадност, да је направила план привредног опоравка, устројила бар једну индустријску зону или донела било какву другу одлуку која би помогла да људи живе боље него што сада живе", додао је министар.
Према његовим речима, та провокација неће ништа променити и Координационо тело ће уложити све снаге да не дозволи да грађани Бујановца буду таоци деведесетих година и политичких лидера који нису у стању да се окрену будућности, због тога што нису способни да решавају проблеме животно значајне за њихове суграђане.
Министарство доноси коначну одлуку
Одлуком у Бујановцу се бришу називи улица: цара Лазара, царице Милице, војводе Мишића, војводе Степе, Радомира Путника, Димитрија Туцовића, Доситеја Обрадовића, Светозара Марковића и других великана српске историје, науке, просвете и културе.
Убудуће би те улице требало да носе имена: Скендербег, Реџеп Хасани, Љам Брезница, Наим и Сами Фрашери, Идриз Сефери и других албанских књижевника и, како је наведено, других бораца за албанско буђење.
Улицу ће добити и Фатмир Ибиши из Гњилана, припадник Косовског заштитног корпуса, који је фебруара 2000. године код села Кончуљ, са терористичком групом извео бомбашки напад на полицијско возило МУП-а Србије када је један полицајац убијен, а три су тешко рањена.
Централни градски трг, који сада носи име вође Првог српског устанка, Карађорђа Петровића, требало би да се зове Трг Скендербега. Ипак, званична промена назива улица није могућа без сагласности Министарства за државну управу и локалну самоуправу.
Комисија за промену назива улица у Бујановцу има седам чланова, од којих су тројица из редова Срба. Председник Општинског одбора ДС-а у Бујановцу Бобан Павловић, који је један од чланова Комисије, каже да неки предлози промена назива улица, у којима живи већинско албанско становништво, нису били спорни за Србе. Међутим, како додаје, српски чланови Комисије су били прегласани и за промену назива улица са којима се нису слагали.
Неприхватљив предлог је, како је навео, да се једна улица назове по Фатмиру Ибишију, који се доводи у везу с терористичким нападима на југу Србије. Павловић каже да је одлука албанских одборника подигла и тензију између Срба и Албанаца у том граду.
Србске партије су у коалицију са албанским партијама, које су већ имале формирану владајућу коалицију, ушле у октобру 2010. године, уз посредовање ОЕБС-а и Координационог тела за југ Србије, ради формирања мултиетничке власти у Бујановцу.
Владајућу коалицију у Скупштини општине Бујановац, која укупно има 41 одборника, чине све албанске партије са 23 одборника, још шест одборника српских партија и један одборник Уједињене партије Рома. У опозицији је шест одборника Србске радикалне странке и пет одборника Демократске странке Србије.
- Извор
- РТС
Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »