Русија је на старту
Русија претендује на улогу једног од нових економских центара света. Покретач развоја може постати излаз на принципијелно други технолошки ниво. Ово је изјавио премијер-министар Владимир Путин на инвестиционом форуму „Русија-2012“, који је у Москви окупио водеће руске и стране стручњаке.
Председник владе сматра да ће ово моћи да се оствари не само уз помоћ увођења нових технологија и иновација, већ и уз промену културе вођења бизниса, као и инвестиционе климе и образовног система. „Предстојеће деценије су време великих изазова, ризика и промена. Услед тога ће се неизбежно појавити нови економски центри света и сигуран сам да ће један од њих бити Русија,“ – истакао је премијер.
Очигледно је да свет више неће бити онакав какав је био. Ако се оно што се дешава измери историјским категоријама, чини нам се да се ради о завршетку периода који је трајао скоро пет векова доминације низа држава у политици, економији и финансијама. Главни центри светског пораста се померају ван граница условног историјског Запада. Створена је стабилна илузија да човек може да се богати и да троши не бринући се о својој ефикасности и конкурентој способности, да је могућ пораст без развоја, пораст за дуг. У суштини, тако је и било.
Владимир Путин сматра да ризик још једне у низу глобалних рецесија и даље остаје, а појава новог модела раста може потрајати. По његовом мишљењу, постоје два сценарија развоја ситуације. У првом случају постојећи проблеми ће се само заоштрити у ситуацији неспособности за доношење кардиналних одлука на националном и међународном нивоу. Позитиван сценарио претпоставља одрицање од економије „мехура од сапунице“ и повратак на реалну економију која не ствара деривативе, већ радна места. Премијер је истакао да ће Русија морати да решава сопствене националне задатке у контексту глобалне трансформације и имајући у виду да је нестабилност светске економије попримила дуготрајни карактер. Међутим, земља има историјску шансу да искористи природне предности за корениту модернизацију. Русија је већ призната у свету као земља с тржишном економијом, нагласио је премијер.
Ове године ћемо се коначно придружити СТО. Од 1. јануара 2012. године почео је с радом јединствени економски простор (ЈЕП) Русије, Казахстана и Белорусије. Крећемо се према дубљим облицима интеграције – Евроазијском савезу. Већ данас заједничко тржиште ЈЕП броји 170 милиона људи. А БДП земаља-учесница премашује три трилиона америчких долара. По овом показатељу смо премашили Немачку и заостајемо само за САД, Кином, Индијом и Јапаном. Сама Русија заузима шесто место у највећим светским економијама. Имамо све претпоставке да уђемо у петорку.
Владимир Путин је подсетио да се данас предузимају озбиљни кораци за кардиналне промене економског модела. Формира се план отварања милиона нових радних места у несировинским секторима. Реализује се пакет мера против корупције. У најскорије време ће се појавити овлашћено лице за заштиту права свих предузимача, а не само иностраних инвеститора. Руско корпоративно законодавство ће бити усклађено са законима водећих европских земаља. Русија треба да избије на 20. место у рејтингу привлачности земаља за вођење бизниса. Данас заузима тек 120. позицију. Премијер је на форуму практично изложио први пакет предлога за побољшање инвестиционе климе, који се тиче области енергетике и вођења послова.
Јасно је да планови овако великих димензија доносе одређени ризик. Пре свега он је повезан с порастом социјалних обавеза државе. Бивши министар финансија Алексеј Кудрин сматра да се у последњих година примећује очигледан заокрет у ову страну.
2008. године је био одобрен Путинов план. Пензијска реформа, по размерама трошкова и њен механизам, повећање одбрамбених трошкова и других социјалних обавеза су значајно прекорачили ове планове. За две године смо одступили од овог програма. Наизглед, учинили смо неке добре ствари, али смо вероватно ограничили могућности у другим правцима, на пример, у изградњи инфраструктуре. После кризе, кад смо усвајали масу мера за борбу против кризе, изгубили смо границу где треба да ради држава, а где бизнис.
Уосталом, без обзира на мишљење „главног скептика у земљи“, како је Алексеј Кудрин назван за време рада у влади, управо социјалне обавезе према грађанима Владимир Путин сматра приоритетом за државу. А основа корените модернизације је енергија људи.
Све промене треба да се ослањају на људе, на њихову унутрашњу тежњу да промене нашу земљу. Тако је било и две хиљадитих кад смо сакупљали Русију, тако ће бити и сад, у принципијелно новој етапи нашег развоја. Сигуран сам да ће енергија грађанско друштва, а пре свега његове креативне класе, постати главна покретачка снага развоја Русије.
3. фебруара ће форум „Русија-2012“ наставити са радом.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- Путин
- форум
- инвестиције
- финансије
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »