BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Пушкице: јуче, данас, сутра

29.01.2012. год.

Изложба пушкица у  уралском граду Јекатеринбургу поставља рекорде посећености. Студенти и школарци долазе са практичним циљем – да размене искуства и сазнају о новинама. Предавачи – да се успешно боре са преписивањем, па и да буду у току последњих изума ученика. Остале становнике главног града Урала привлачи знатижеља и носталгија – па и они су некад полагали испите.

На изложби отвореној у једном од тржних центара Јекатеринбурга је представљено више од 50 начина за преписивање. Сви експонати раде: студент и ученици су их успешно користили за време испита. „Бабушке“ са лицима руских политичара такође имају везе са пушкицама, говори за „Глас Русије“ један од организатора изложбе Иван Колотовкин:

„Једном су ученици школе поклонили педагогу „бабушку“. Тај учитељ је увек претресао ученике пре испита и тражио пушкице. Ученици су се досетили следећег паметног начина преписивања: сакрили су пушкице у „бабушку“. Дошли су на испит и сели у прве клупе. Док је учитељ проверавао џепове других ученика, извадили су пушкице из „бабушке“.“

Свеопшти интерес изазива невидљива пушкица: наштампани на папиру ситним словима текст се помоћу воде преноси на провидни селотејп. Представнице лепшег пола имају своје рецепте преписивања, наставља Иван Колотовкин:

„Девојке крију пушкице под вештачке нокте. Не само да их тако доносе на испит, него могу слободно да се користе. Мала пушкица се лепи испод нокта, и кад треба, извади се неприметно. “

Још један изум – хеликоптер на даљинско управљање натоварен пушкицама. Када предавач излази из учионице, хеликоптер преноси пушкице свим ученицима којима су потребне. По речима Ивана Колотовкина, нови начини преписивања се стално појављују. Данас се потребна информација преноси у мобилном телефону, али популарне су и традиционалне пушкице – написане руком, савијене као хармонике. На изложби је представљена слична пушкица из 60-их година.

Пушкице нису чисто руски изум. На изложби одржаној у франкфуртском Музеју комуникација је било представљено око хиљаду пушкица из разних земаља, које су направили ученици за последњих 100 година. Међу необичним експонатима је била, на пример, етикета од флаше „Фанте“. Ту чудо пушкицу је измислио немачки ученик који се интересовао за хемију. Довољно је било да проспе кап пића на етикету да би се појавиле кључне речи неопходне да се положи испит. Како је говорио организатор изложбе Матијас Реш, око 20% ученика Немачке користи пушкице, а бива на томе ухваћен сваки пети.

Треба рећи да пушкице не користе само ученици, већ људи различитих узраста и професија. Један занимљив случај се догодио 2006.године на светском фудбалском првенству. Милиони ТВ гледалаца по целом свету су могли да виде како је голман Немачке Јенс Леман читао пушкицу у четвртфиналној утакмици против Аргентине. Пре шута Аргентинаца Леман је из десне рукавице вадио папирић, читао га и враћао назад. Како се касније сазнало на пушкици је била тренерска анализа тога у које делове гола Аргентинци најчешће пуцају пенале.



  • Извор
  • Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.


Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА