Иран обуставља извоз нафте у Европу?
-Комисија за енергију у парламенту завршава план прекида извоза нафте у Европу. План би сљедеће недјеље требао бити предложен у парламенту, а ако га тамо прихвате, влада ће зауставити продају нафте Европљанима прије примјене европских санкција - рекао јепортпарол комисије, Емад Хосеин и додао да ако закон буде изгласан, земље које су се обрушиле на иранску нафту неће добити ни кап. Он је упозорио да ће то изазвати повишење курса па ће Европљани скупље плаћати нафту.
Међутим, Ројтерс пише да ће током 2012. свијет имати више, а не мање нафте чак и ако Европа уведе ембарго Ирану.
Европи неће бити тешко да нађе нове добављаче јер ће количина сирове нафте из Саудијске Арабије, Ирака и Либије премашити мањак из Ирана. Само те три земље требале би на дан да произведу додатни милион барела сирове нафте, а то је можда двострука количина од досадашњег иранског извоза за Европску унију, пише агенција.
Стручњаци вјерују да ће нафте испрва бити више у Азији, а затим и у свијету и да ће то изазвати пад цијена.
Саудијска Арабија прва је свјетска извозница нафте с производњом до 10 милиона барела на дан.Обећала је да ће на љето да поне производњу пола милиона барела на дан више.
Ирак тежи да повећа извоз своје сирове нафте за 400.000 барела на дан до марта пошто је у јануару прорадио нови нафтни терминал у Персијском заливу. Тиме би Ирак требао на дан да производи око 2,5 милиона барела.
Након свргавања режима Моамера Гадафија и грађанског рата прошле године Либија је обновила своју пуну производњу и већ овај мјесец повећала је извоз за 800.000 барела, а намјерава да га повећа за још пола милиона у трећем тромјесечју.
АГ
- Извор
- vijesti.RS
- / www.vijesti.RS
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »