BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Мирко Шаровић: Правосуђе БиХ пало на испиту

Мирко Шаровић: Правосуђе БиХ пало на испиту
23.01.2012. год.
За РС, за њене грађане, за један њен конститутивни народ веома је важно проналажење криваца за убиства и злочине почињене у Добровољачкој улици и у Тузли, казао је Мирко Шаровић, бивши предсједник РС и кандидат за министра спољне трговине и економских односа БиХ.

"Правосуђе БиХ пало је на овом важном испиту, компромитовало је сврху свог постојања и најмање у једној половини БиХ порушило темеље на којима је само прије неколико година успостављено", навео је Шаровић.

НН: СДС Вас је кандидовао за министра спољне трговине и економских односа БиХ. Који ће бити Ваши приоритети?

ШАРОВИЋ: Моје именовање је резултат договора СДС-а и СНСД-а. Мислим да су кандидати господа Шпирић и Новић испред СНСД-а добар избор и да ћемо сви заједно бранити и заступати РС у овој заједничкој институцији. Још је рано говорити о приоритетима. Процјењујем да ћемо у наредних петнаестак дана завршити консултације и тада ћемо детаљније моћи говорити о конкретним активностима. Сутра (данас) у Бањалуку долази господин Беванда и то ће бити прилика да с њим размијенимо мишљења и видимо како се кретати даље. Оно што је он навео као своје приоритете - посао на стварању боље економске ситуације је нешто што је у складу и са новом стратегијом СДС-а који се у својим програмима окреће свакодневним проблемима грађана, тако да ту видим простор за заједичко дјеловање.

НН: Како коментаришете случај "Добровољачка"?

ШАРОВИЋ: Случај "Добровољачка" рађен је по истој матрици као и "Тузлансака колона". Ако се сјећате и један и други врло осјетљив предмет радили су тужиоци странци. И један и други обуставили су истрагу и, што је парадоксално, одмах по њеном окончању напуштају БиХ. За РС, за њене грађане, за један њен конститутивни народ веома је важно проналажење криваца за убиства и злочине почињене у Добровољачкој улици и у Тузли. Ова мјеста за нас носе велику симболику и теза која се жели наметнути да су се ту одвијале легитимне војне акције, тешко да може проћи без посљедица. Правосуђе БиХ пало је на овом важном испиту, компромитовало је сврху свог постојања и најмање у једној половини БиХ порушило темеље на којима је само прије неколико година успостављено.

НН: Која "оружја" стоје на располагању РС за одбрану њених легитимних ставова у вези са случајем "Добровољачка"?

ШАРОВИЋ: РС и њене институције треба да предузимају дјелотворне мјере, а не да се такмиче у јаким саопштењима. Од великих ријечи и емоционалних наступа нема велике користи. Причаће се неколико дана и кад се прашина слегне, иде све по старом. Постоји низ практичних поступања, велики број законитих радњи које треба предузимати у циљу остварења правде и права жртава на истину. У те мјере које стоје на располагању, поред осталог, убрајам и издвајање више новца за институције и организације које се баве прикупљањем доказа о почињеним злочинима, вођење легитимног поступка за елиминисање страних тужилаца и судија из Суда БиХ, ускраћивање буџетских средстава пореских обвезника из РС према оним правосудним институцијама које не остварују законску улогу коју им је сложено друштво у којем живимо повјерило и тако даље.

НН: Србски народ се једном "замјерио" међународној заједници и свједоци смо како је то завршило. Постоји ли опасност да трпи посљедице ако истраје у ставовима и на неки начин се опет "замјери" међународној заједници?

ШАРОВИЋ: Ми и не треба да се замјерамо међународној заједници, ја и не заговарам ирационалне мјере, које би нас бациле на оптуженичку клупу да опструишемо Дејтонски мировни споразум. Што би нам то требало? Ваљда смо довољно паметни да не упадамо у ту замку. Наше је право да тражимо правду за жртве, а неко је те 1992. године у Добровољачкој улици побио невине младиће, војнике ЈНА.

НН: Сматрате ли да ли је вријеме да Срби проговоре отворено о својим ратним лидерима и каква би, по Вашем мишљењу, из ове перспективе била оцјена?

ШАРОВИЋ: Тешко да би један појединац, радило се ма о коме, могао да да објективну оцјену о својим ратним лидерима, а поготово да ту оцјену градира. И, наравно, нису сви ратни лидери и команданти исти нити су сви безгрешни. Нема ни разлога да се било чија прошлост идеализује, преправља или уљепшва. Суд о неком времену таложи се са годинама, а умјесто појединаца, логично би било да, на примјер, НС РС донесе декларацију о карактеру протеклог рата и валоризацији његових тековина.

НН: Која је, по Вашем мишљењу, набоља ствар коју је ратни СДС урадио, а шта је била највећа грешка?

ШАРОВИЋ: Било је много добрих ствари, тешко да их све могу побројати и правилно по "тежини" вредновати. Ипак, издвајам Деклерацију о формирању Српске Републике Босне и Херцеговине, јануара 1992. године, проглашење Устава Српске Републике, па формирање Војске Републике Српске неколико мјесеци касније... а највећа грешка? Можда је руководство Републике из тог периода требало да функционише из Сарајева, односно оних дијелова Сарајева који су били под контролом ВРС.

НН: Докле се стигло у поступку обештећења људи које је високи представник смијенио?

ШАРОВИЋ: Тај поступак не водимо ми појединци већ то у име оштећених чини Влада РС. Колико знам, Влада РС је прије више мјесеци ангажовала и адвокатски тим из Америке, који је по том питању и обрадио прве случајеве. Толико знам о овом питању. Ипак, надам се да ће ове активности у догледно вријеме донијети позитивне резултате.

www.nezavisne.com



  • Извор
  • vijesti.RS
  • / www.vijesti.RS


Коментара (2) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...

Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.


Најновији пакет вредан је 500 милиона долара, саопштило је Министарство одбране САД.


Остале новости из рубрике »