Шпијунски куриозитети
Шпијунски камен од којег су се Енглези категорично ограђивали, испоставио се реалношћу. Бивши саветник премијера Велике Британије Тонија Блера Џонатан Пауел признао је да су сарадници тајних служби користили специјалну опрему маскирану као камен за шпијунажу против Русије пре 5 година.
Ова прича се прочула у јануару 2006. године. Тада је у руском етру био приказан филм о операцији ФСБ на раскринкавању британске шпијунске мреже, која је користила пријемник и предајник маскиран као камен. Прилазећи му, агент и обавештајац су уз помоћ компјутера читали или преносили информације. Објашњење даје члан Савета за спољну и одбрамбену политику Александар Михајлов.
Увек су се користиле макете као тајна скровишта. За низ година обавештајна служба није смислила ништа ново у области физичког преношења информација. Деценијама или вековима такви предмети користили су се за размену података.
Када је лукава шема откривена, Велика Британија је реаговала прилично оштро, оптуживши Русију за клевету и провокацију. Уз то, сарадници Ми-6 су се увредили што су их осумњичили за коришћење тако баналних метода њихових дедова. На пример, 70-их година на територији једног од московских војних аедодрома био је пронађен маскирани пањ, унутар којег је био сакривен снажан предајник. Он је помоћу радиовезе сакупљао информације и преносио их на сателит САД. Ова макета била је пронађена случајно: некакав сакупљач печурака пробао је да седне на њега, а он се поломио.
Како тврде сарадници специјалних служби, куриозитети како незначајни, тако и они који доводе до раскринкавања агената, дешавају се прилично често. Говори генерални директор Савета за националну стратегију Валериј Хомјаков.
Са Кином постоји одређен договор: у случају да се открије неки шпијун, о томе се не говори јавно, већ се једноставно саопштава кинеским специјалним службама: ваш човек је раскринкан, узмите га назад. У процесу узајамне шпијунаже увек је присутна политика. Ако имамо негативне политичке односе са Великом Британијом, јавност је осигурана.
У савременом свету раскринкани агент није више злотвор, већ позната личност. Шпијунски скандал из 2010. када је на територији САД било откривено 10 руских обавештајаца прославио је Ану Чапман, коју новинари називају агентом 90-60-90. Руска лепотица је у домовини обезбедила себи посао и популарност. При чему интересовање за њу као медијску фигуру не испољава само руска, већ и западна публика. Могуће да ће британски обавештајци разоткривени у Москви такође постати звезде у домовини. Данас у Енглеској стартује серија о 4 епизоде Би-би-сија у којој се говори и о њиховој мисији. У Русији је слава неуспешних обавештајаца протутњала пре 5 година.
- Извор
- Голос России/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »