Прибалтички гамбит НАТО-а
Дводневна посета Литванији, Естонији и Летонији генералног секретара НАТО-а Андреса Фога Расмусена која протиче 19. и 20. јануара, стекла је за Брисел у многоме кључни значај. Према постојећим информацијама, чиновник намерава да размотри пре свега проблематику односа Русије и Северноатлантске алијансе у сфери противракетне одбране. Конкретније – планове Русије да размести у Каљининградској области ракетне комплексе Искандер као одговор на постављање система ПРО САД у Европи, који су забринули прибалтичке престонице. Тему наставља наш аналитичар Петар Искендеров.
Судећи по проциривању информација, нервоза Литваније, Летоније и Естоније изазвана је управо неслагањима Русије и НАТО о ПРО. Ситуација је већ достигла такво усијање да приморава руководство алијансе да учини прибалтички правац мал те не главним у својој пропагандној делатности. У многоме стање ствари је слично ономе које је пре неколико година изазвало неслагања у односима САД и Пољске. Пољско руководство тада је покушало да искористи спорове Москве и Вашингтона о ПРО у сопственим интересима – како би постигло испоруке најновијих америчких ПВО комплекса Патриот у оквиру масовне модернизације пољске армије на рачун САД. Као аргумент за притисак на Белу кућу Пољаци су управо искористили опасност која тобоже потиче од руских комлекса Искандер. Споразум о комплексима Патриот на крају је био постигнут, мада масовно опремање пољских оружаних снага у вредности од неколико милијарди долара (навођене су суме до 20 милијарди) Американци нису хтели да изведу. Уз то одустајање преседника Обаме од постављања ракета ПРО у Пољској ублажило је ситуацију.
И сада „дежа ви“. Само уместо територије Пољске као базе за размешање његових елемената Пентагон већ разматра Северно, Балтичко и арктичко Баренцово море. И ова ситуација може да буде за Русију још опаснија него нереализовано размештање противракета у Пољској и радара у Чешкој, истакао је у интервјуу за Глас Русије заменик директора руског Института за политичку и војну анализу Александар Храмчихин:
Ако се разматра теоријски – управо размештање америчких бродова на северну најнеповољније је по интересе Русије. Истина, за сада није баш разумљив његов формат, виђење овог проблема од стране самих Американаца. Уз то треба схватити да постављање сличних система на пловећим платформама захтева више трошкова за њихову припрему. Тако да је сада очигледно превремено говорити о параметрима хипотетичног сукоба САД и Русије у прибалтичком региону.
Ипак Литванија, Летонија и Естонија већ су спремне да делују. И сада НАТО, по свему судећи, мораће да игра сложени приалтички гамбит, како би јединство НАТО-а било испоштовано, а превише скупе обавезе не би биле преузете. По информацији летонског листа Телеграф, Андрес Фог Расмусен намерава да размотри са прибалтичким партнерима иницијативу под шифрованим називом Енергична одбрана, која ће омогућити да се максимално ефикасно искористи одбрамбени потенцијал у ограничено финансирање. И разуме се, да убеди у њену ефективност Виљнус, Ригу и Талин.
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »