BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Откривена бактерија која ће продужити живот на 140 година

Откривена бактерија која ће продужити живот на 140 година
20.01.2012. год.
ОВО СМО ЧЕКАЛИ: РУСКА АКАДЕМИЈА НАУКА ОБЕЛОДАНИЛА РЕВОЛУЦИОНАРНО ОТКРИЋЕ ГРУПЕ НАУЧНИКА

Руски научници су у Сибиру открили бактерију Бацилус Ф, која би могла да успори процес старења и продужи људски век на чак 140 година.
 
Сензација из Русије

И домаћи стручњаци слажу се да би ово откриће могло да буде веома корисно за лечење разних болести и јачање отпорности организма, али упозоравају да томе претходе дугогодишња истраживања.
Руска академија наука званично је обелоданила откриће бактерије у стално замрзнутом тлу планине Мамонтова, у региону Јакутија у Сибиру и проналазак оценила као импресиван.
 
 
Серум још није близу
 
Стручњаци Института за хемијску биологију и медицину у Новосибирску објавили су да је бактерија, названа Бацилус Ф, успорила процес старења код лабораторијских мишева, којима је убризгана. Мишеви којима је убризган екстракт бактерије живели су просечно 906 дана, што је за 308 дана дуже од уобичајеног просечног животног века лабораторијских мишева од 589 дана. Када се ове бројке „пребаце" на људе, можемо се надати продужетку просечног људског века на 140 година.
Убрзавају метаболизам 30%
 
Истраживања у Русији су показала су и да се метаболизам тестираних животиња убрзао за 20-30 одсто, као и да је слепило код мишева смањено. Бактерије, међутим, нису утицале на смањење тумора код мишева који су их имали.
Научници института Владимир Рјепин, Нада Миронов и Анатолиј Брјушков навели су да бактерија у ствари помаже организму да ојача своје природне одбрамбене механизме. Речено је ипак да су испитивања тек на почетку и још су далеко од тестова на људима, а још даље од производње серума са жељеним ефектом.
 
Микробиолог др Снежана Јовановић из КЦ Србије оцењује да ово откриће обећава, али да је тешко предвидети када би серум бактерије могао да буде примењен на човеку.
- Значајно је да ова бактерија припада роду који у неповољним условима ствара отпорне облике - споре и продукује велики број ензима који им омогућавају да дуго преживе у таквим условима. То су природно отпорне бактерије и не треба да чуди што су нађене на тако ниским температурама. Због великог броја ензима које продукује, бактерија утиче на организам тако што јача одбрамбене способности и он постаје отпорнији на дејство других микроорганизама - напомиње др Јовановић.
 
Шта је показао експеримент на мишевима
 
1. група - убризгаван им екстракт бактерије
906 дана живели у просеку
 
2. група - ништа им није давано
589 дана живели у просеку
 
Године истраживања
 
Србски истраживач у области генетике Миодраг Стојковић резервисан је према открићу руских научника и подсећа да не мора да значи да ће оно што делује на мишевима деловати и на људима:

- То често виђам у области којом се бавим. Неке матичне ћелије врло позитивно утичу на организам миша, али не и на човека. Такође, следе године истраживања утицаја ове бактерије. За испитивање једног лека, макар и обичног аспирина, треба између 10 и 15 година.
 
Ана Влаховић

 



  • Извор
  • PressOnline


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

У Дому Војске Србије одржана је свечаност поводом пет година од оснивања Савеза удружења бораца Србије.


Ноћас су руске снаге после дужег времена извеле масиван напад на територију тзв. Украјине, који је постао један од највећих од почетка СВО.


Светотројични храм Подворја Руске православне цркве изграђен је тачно пре 100 година у Београду, а министар без портфеља Ненад Поповић поручио је тим поводом да тај јубилеј није само...


Политика Вашингтона наставља да угрожава глобалну безбедност, саопштило је Министарство одбране Кине.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА