Заборављено археолошко благо Боке
Котор – Стручњаци регионалног Завода за заштиту споменика културе Котор припремају представљање археолошког блага Црне Горе за 10. археолошку медитеранску туристичку берзу која ће се одржати у Италији. Први наступ на овој својеврсној смотри медитеранске археологије, која ће окупити 200 излагача из већине европских земаља, веома је значајан за валоризацију споменика културе Боке.
„Радимо на припреми изложбеног паноа на коме ћемо представити наше археолошке локалитете. Нажалост, они још нису стављени у туристичку функцију, изузев рисанских мозаика чија је обнова у току. Наступићемо први пут скромно, али ћемо зато донети доста материјала на основу кога ћемо видети како су земље у окружењу валоризовале своје споменичко благо. Учешће на овом скупу веома је важно, јер се на таквим местима представљају пројекти и анимирају евентуални инвеститори”, каже археолог которског завода Вилма Ковачевић.
Каталог споменичког блага Боке, који је током лета први пут представљен у Тивту, преводи се на енглески језик и штампа у двојезичној варијанти. На италијанску берзу археологије и туризма которски археолози понеће и публикацију „Музеји Црне Горе” уз богат фото-материјал, као и материјал са локалитета Дукља из подгоричких музеја. Изложба споменичког блага Боке, током лета постављена у галерији тиватског летњиковца Бућа, подстакла је и размишљања о пројекту студиознијег истраживања простора Тивта.
Регионални Завод за заштиту споменика културе, у сарадњи са тиватским Центром за културу, израђује пројекат археолошког истраживања подручја Тивта, који ће понудити на разматрање локалној управи. Археолог регионалног завода истиче да је реч о значајној иницијативи, јер подручје најмање приморске општине до сада није свеобухватно археолошки третирано, већ су последњих деценија вршена само појединачна истраживања.
Археолошко благо Боке и даље је скривено од очију јавности, истичу у которском Заводу.
„Земље ближег окружења, а посебно у Медитерану, доказују да се од тог вида туризма може добро живети уз квалитетну презентацију стручној јавности и туристима. Неопходно је отварање нових галерија и музеја”, каже наша саговорница.
Которски археолози су и овог лета, седму годину заредом, са колегама са Варшавског универзитета наставили истраживања у Рисну. Проширена су истраживања на локалитету Царине где су откривени остаци насеља из хеленистичког, илирског и римског периода, а настављена су и подводна истраживања рисанског залива.
„Испред хотела „Теута” нашли смо зидине средњовековног рисанског насеља. Потврђена је теорија да се део тог старог града налази под водом. Он нема димензије као у причама мештана, али је евидентно да је део бедема који је окруживао насеље сада под морем и да је и хотел „Теута” саграђен на делу тог локалитета. Истраживали смо и Градину изнад Рисна, првобитно илирско станиште и утврђење које је имало континуитет од илирског до римског времена. Тамо смо открили изглед првобитног насеља, а према Леденицима трасу старог римског пута који је повезивао Рисан са унутрашњошћу”, истиче которски археолог.
- Извор
- Политика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »