Ћорсокак на штапском нивоу
По оценама већине политичара и експерата, преговори о срадњи Русије и НАТО-а о проблему формирања противракетног штита за Европу зашли су у ћорсокак. Али дијалог се за сада наставља. Јасно је да тему ЕвроПРО нису могли да заобиђу ни учесници заседања Савета Русија-НАТО. Њихов састанак одвијао се у оквиру дводневног саветовања Војног комитета алијансе на нивоу начелника генералштаба у Бриселу.
Уочи заседања Савета Русија-НАТО са обе стране чуле су се у целини позитивне оцене општег стања међусобног партнерства. Како сматра стално представништво Русије у алијанси, до данас војна сарадња између Русије и НАТО-а обновљена је до нивоа од августа 2008. године. Тачније, до тренутка када је рад Савета био замрзнут на иницијативу НАТО-а због коренитог неслагања у оцени грузијске агресије против Јужне Осетије и дејстава руских војника.
Па и о проблему ЕвроПРО чуо се позитиван сигнал преко океана. Како је саопштио први заменик државног секретара САД за политичка питања Вилијам бернс, Вашингтон је спреман писмено да потврди да систем ПРО САД и НАТО-а неће представљати опасност по руске стратешке снаге нуклеарног одвраћања. Ипак представник Беле куће одмах је пожурио да дода да правно обавезујуће гаранције САД не могу да дају.
Уочи заседања Савета Русија-НАТО главни уредник листа Национална одбрана Игор Коротченко у разговору са дописником Гласа Русије подвукао је да по питању ЕвроПРО не треба очекивати никакве пробоје.
Русији може да одговара само правно обавезујућа гаранција од стране САД и НАТО-а поводом неусмерености система ЕвроПРО који се ствара против Русије. Практично то значи на папиру фиксирани став о томе да се ватрена средства европске ПРО повлаче од руских граница у дубину Европе за радијус њихове бојеве примене. То искључује потенцијалну могућност пресретања балистичких циљева у ваздушном и космичком простору Русије.
Чему да се верује? Громогласним изјавама о развоју партнерства или прећутним дејствима која се воде на реализацији програма ПРО? Сви у Европи и Америци схватају да је он потребан као неки пројекат за оправдање тражености НАТО-а, који је у суштини оружани наставак спољне политике САД. Реално блок је после окончања хладног рата себе преживео.
- Извор
- Голос России, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Крајем октобра у руским и светским медијима провукла се информација о погибији америчког најамника, који је учествовао у ратном сукобу на територији Украјине. Према јавно изнетим подацима, он се...
Земље на континенту су на путу ка економском суверенитету, што Москва у потпуности подржава, изјавио је руски министар спољних послова.
Медији у САД су стално пуштали гласине о томе да ће извршити самоубиство, тако смо знали да му је живот у опасности, јер он никада није био депресиван, указао...
У Београду ће се 6. и 7. децембра ове године одржати први Дани Дарије Дугин у Европи, а већ сада влада велико интересовање за овај догађај.
Вашингтон сматра украјинског лидера „превише привилегованим“ и могао би га сменити са власти, тврди Руска спољна обавештајна служба (СВР)
Остале новости из рубрике »