BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Од красте до ампутације

Од красте до ампутације
11.11.2007. год.

Циници кажу да дијабетес не би био болест, када не би правио касне компликације - изјавио је професор др Небојша М. Лалић са Института за ендокринологију, дијабетес и болести метаболизма Клиничког центра Србије.
Он је, говорећи на стручном скупу посвећеном дијабетесној неуропатији и значају ране дијагностике одржаном јуче у Подгорици, упозорио да шећерну болест, нажалост, прати низ компликација, од ретинопатије, нефропатије, васкуларне болести и неуропатије, до других хроничних поремећаја.
-Пацијент са дијабетесом није само неко коме треба регулисати гликемију у крви, и све ће бити у реду - упозорио је овај професор и навео да је потребно обратити пажњу и на друге параметре (крвни притисак, пораст нивоа липида и гликозидираног хемоглобина у крви, и сл.), који доводе до хроничних поремећаја.
Дијабетесна неуропатија, као једна од честих компликација примарне болести, казао је, недовољно је позната до сада и на њу се, са становишта ране детекције, није обраћала пажња. Према његовим ријечима, она обухвата "импозантно мјесто" у учесталости компликација болести (преваленца чак 40 одсто)
- Често се помисли да ће дијабетичар добити инфаркт миокарда, а ријетко да ће га пратити периферна или аутономна нервна дисфункција - истакао је Лалић и набројао да клиничке манифестације дијабетесне неуропатије могу бити периферне, рјеђе амиотрофичне, те аутономне.
Једна од аутономних функција, која, као посљедица шећерне болести, може бити поремећена, јесте функција знојних жлијезда, укључујући и оних на стопалу. Усљед те дисфункције, кожа стопала постаје сува, са почетним промјенама у виду калуса и улцерације, преко некротичних појава до гангрене и ампутације као крајње мјере.
- Синдром дијабетесног стопала је једна од најчешћих и најскупљих компликација дијабетеса и представља водећи узрок нетрауматских ампутација доњих екстремитета - рекао је гост из Београда и указао да периферна неуропатија представља најчешћи узрок појаве дијабетесног стопала.
Статистике показују да код 15 особа обољелих од дијабетеса долази до улцерације стопала, а код седам процената до тешких компликација које захтјевају ампутацију. У првих пет година од ампутације код 21 до 50 одсто пацијената долази до друге ампутације, а петогодишња стопа преживљавања је само 27 процената.
Пацијенти са неуропатијом, у ризику од развоја дијабетесног стопала, најчешће немају симптоме болести, што од љекара захтјева да активно тражи постојање ове компликације.
-То су чињенице које данас представљају мрачну страну дијабетологије - констатовао је Лалић.
Стручни скуп, на којем се тражила столица више, организовали су Љекарска комора Црне Горе и компанија "Фарма свис". Ова швајцарска фармацеутска кућа је јуче представила и "неуропад", једноставан тест за рано откривање синдрома дијабетесног стопала и аутономне неуропатије.

Шећер ризик за срце

Овај академик и европски признати ендокринолог указао је да је, и код нас и у свијету, потребно још много тога урадити у области дијабетолошке заштите, како код шећерне болести типа један, која се у старту лијечи инсулином, тако и дијабетеса типа два, у народу познатијег као "старачки".
- Дијабетес типа два представља снажан ризик за кардиоваскуларна обољења и сматра се да два или чак три пута повећава ризик за добијање компликација - навео је Лалић и истакао да је дијабетес типа два еквивалент болести срца и крвних судова.
Он је подсјетио да је студија из 90-их прошлог вијека показала да је добром метаболичком контролом могуће смањити компликације типа два дијабетеса.



  • Извор
  • Дан
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Немојте од Вучића правити ентитет који персонификује Србију, нити изједначавати србски народ са оним што Вучић ради, кога су Запад и НАТО поставили да нама влада, поручио Гајић у...

Тлингитско село уништено 1882. године прихватило је „одавно закаснели” гест



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА