Размештања америчког система ПРО у Источној Европи мора да се решава на мултилатералном нивоу
Тај став има све више присталица на европском континенту.
Питање америчке ПРО постало је предмет консултација између министара иностраних послова Немачке и Чешке – Франка-Валтера Штајнмајера и Карела Шварценберга. Оне су одржане у Прагу у петак, после америчко-чешких преговора о ракетној тематици. Чешка је у принципу пристала на америчко војно присуство на својој територији. Међутим, процес усклађивања не може да се сматра коначно завршеним.
Постоје околности, које чешка влада не сме а да не узима у обзир. Пре свега, то је расположење јавности. Отприлике две трећина Чеха, према анкетирањима јавног мњења, противници су присуства елемената америчке ПРО у њиховој земљи. Поред тога Праг не би хтео да заоштри односе са Русијом и својим блиским суседима, што је неизбежно у случају изградње радара САД.
За Чешку је у том смислу веома важна подршка Немачке као блиског суседа и водеће земље у ЕУ. У Берлину се придржавају мишлења да би размештање елемената ПРО у Европи требало да се решава у оквиру НАТО-а и ЕУ.
Са Немцима су солидарни и Италијани. Приликом одржаног ове недеље у Риму семинара ПРО: штит за Европу представници италијанске војне команде изјавили су да се одлука о размештању елемената ПРО у Чешкој и Пољској не сме да буде усвојена једнострано. Неопходни су дијалог и преговори са Русијом. Немачка и Италија полазе од интереса осигурања сопствене безбедности, која би могла да озбиљно страда услед америчких војних припрема, — сматра експерт Александар Пикајев.
«После завршетка хладног рата вероватноћа рата на европском континенту, а да не говоримо о нуклеарној конфронтацији, блиска је нули. Размештајући компоненте ПРО близу руских граница, Американци озбиљно поткопавају безбедност Европљана».
Русија би била приморана да предузима узвратне мере. Шеф руског Генералштаба Јуриј Балујевски не искључује да је један од разлога размештања елемената ПРО у Европи да се забије противракетни клин између Русије и њених суседа, шта би резултирало поткопавањем постојећег система безбедности. То је мишлење Јуриј Балујевски изнео у интервјуу чешком часопису Армади техника милитариа.
- Извор
- Глас Русије
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »