BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Неекономски стимуланс

16.01.2012. год.

Морско разбојништво погодно утиче на развој економије Сомалије. До таквог неочекиваног закључка су дошли стручњаци британског Краљевског института за међународне односе. Према резултатима истраживања процват доживљавају градски центри, а не пиратска насеља. Научници долазе до закључка да регионалне власти намерно не чине ништа да би спречили морско разбојништво.

Аутори рада су обратили пажњу на снимке са сателита различитих области Сомалије. На кадровима се види да се дневно рефлектира више светла из градова Харове и Босасо. Занимљиво је да су ти градови централни у региону Пунтланд који је једна од база морског разбојништва у Сомалији. На снимцима је такође приметно да су се градови проширили, да се мењају грађевине. Аутори истраживања долазе до закључка да зарађено у морском криминалу помаже развој регионалних центара. Коментар главног уредника издања „Морски билтен“ Михаила Војтенко:

„О томе се зна већ одавно, од 2007. године. Тада је у признатим центрима пиратерије Харакад, Ејл новац проузроковао велику изградњу и потрошаки бум. Али све је то веома несигурно. Ја сумњам да ће у дугорочној перспективи резултат бити позитиван.“

У истраживању Краљевског института је наведено да насеља на обали мора из којих потиче већина бивших рибара, а сада разбојника напротив пропадају. Аутори рада резимирају: неопходан је програм социјално-економске помоћи за такво становништво, како би људи сами одустајали од криминалног бизниса. А војна помоћ међународне заједнице неће дати резултате. Никакви економски стимуланси неће помоћи док се у Сомалији не уведе елементарни ред, каже експерт института за Африку РАН Дмитриј Бондаренко:

„Пиратство треба разгледати у комплексу са ситуацијом у Сомалији у целини. Ограничити ту појаву ће постати могуће када се нормализује ситуација у земљи уз очување јединства земље или њеном поделом, што је мање-више реална перспектива.“

Михаил Војтенко се слаже да је у условима хаоса рано говорити о економским стумулансима:

„Пирати нису некакви криминалци од рођења. Чим се код људи појави могућност да нормално живе и раде – истог момента ће престати да се баве гусарењем. Ако је просечна годишња зарада једног Сомалијца 500 долара, а гусари зараде до  70 хиљада долара годишње, онда је јасно да ће увек бити заинтересованих за морско разбојништво. И бесмислено је убеђивати их, док се не уведе неки ред у земљи.“

Грађански рат у Сомалији траје од 1991. године. Земља се већ распала на више од 10 регионалних формација. Власти региона зарађују на трговини оружјем и пиратерији. Отмице бродова коштају светску економију више од 10 милијарди долара годишње. У оквиру ОУН ради специјална контакт група на усавршавању закона. Русија као учесник те групе је предложила да се створи специјални Међународни кривични суд за гусаре, јер постојеће правне норме не предвиђају адекватне казне.



  • Извор
  • Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА