BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Ко ће добити НИН-ову награду?

Ко ће добити НИН-ову награду?
14.01.2012. год.
У понедјељак, 16. јануара, тачно у подне у просторијама компаније "Рингиер Аxел Спрингер " књижевни критичар Васа Павковић саопштиће ко је 56. добитник НИН-ове награде која се додјељује за најбољи роман у претходној години.


У најужи избор ушло је шест наслова : "Мајн Кампф" Светислава Басаре, "Алмашки кружоци лечених мјесечара" Фрање Петриновића, "Бернардијева соба" Слободана Тишме, "Ода мањем злу" Воје Чолановића, "Сасвим скромни дарови" Угљеше Шајтинца и "Контролни пункт" Давида Албахарија.
Тројица кандидата, Албахари, Чолановић и Басара, већ су једном добили ово признање, које се додјељује од 1954. године, а према пропозицијама се може добити више пута. Одлуку о добитнику доноси жири већином гласова.
Поред Павковића, који председава жиријем, остали чланови су Љиљана Шоп и Милета Аћимовић Ивков који су такође били у жирију за 2010. годину, док су проф. др Владислава Гордић Петковић и Мића Вујичић именовани члановима жирија у мају прошле године. У историји ове награде догодило се два пута да је је награда отишла у исте руке, и то Добрици Ћосићу и Живојину Павловићу, а само је Оскар Давичо био троструки лауреат. Давичо је и једини лауреат НИН-ове награде двије године узастопно, 1963. и 1964..
Награда није додељена 1959. године, када је направљен преседан ради стимулисања квалитета јер жирију није дозвољено да је додијели Миодрагу Булатовићу за роман "Црвени петао лети према небу". Међутим, Булатовић је 1975. ипак добио НИН-ову награду за роман "Људи са четири прста". До 1991. награда је додељивана писцима са простора целе бивше Југославије, а сада према актуелном правилнику могу да конкуришу само романи написани на србском језику и као такви су унијети у централни регистар ЦОБИСС-а без обзира гдје су писани. У два наврата су лауреати вратили ово признање: Данило Киш, награђен 1972. године за "Пешчаник" и Милисав Савић који је то признање добио 1991. године за "Хлеб и страх".
Свега четири пута награда је припала женама-писцима: Дубравки Угрешић,(1988), Светлани Велмар-Јанковић (1995) Гроздани Олујић (2009) и Гордани Ћирјанић (2010). Ове године нема ни једне жене у најужем избору иако их је било у ширем, "Бремасони" Мирјане Ðурђевић, "Ðорђонеова клетва" Лауре Барне, " Тито је умро" Мирјане Новаковић и и "Прекомјерна употреба силе" Виде Црнчевић-Басара.
Ове године на конкурс је за награду пристигло око сто романа, али ће тачан број бити познат приликом саопштавања одлуке жирија пошто су издавачи достављали нове романе скоро до 31. децембра 2011. када се конкурс закључује, али је сигурно да је број мањи него претходне две године. Свечано уручење награде биће уприличено у Скупштини града Београда 23. јануара, с почетком у 12 сати.
Тањуг



  • Извор
  • vijesti.RS
  • / www.vijesti.RS


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Кијев настоји да оконча сукоб, али не под условима Русије, изјавио је Игор Жовква


Граничари свакодневно приводе десетине мушкараца који желе да побегну у ЕУ, изјавио је министар унутрашњих послова Игор Клименко

Немачки политичар Манферед Вебер је „Белзебуб” иза ове замене становништва, тврди мађарски премијер


Упозорење долази усред растућих тензија између Израела и либанског Хезболаха

Руске трупе су у протекла 24 сата извршиле ударе на циљеве у Кривом Рогу и Кировограду, а експлозије су се догодиле и у области Одесе. Украјинске формације су, заузврат,...


Он је као украјински председник једноставно „сакрио у своју фиоку“ 32 закона, чиме је прекршио Устав, изјавио је заменик председника Савета безбедности Русије


Остале новости из рубрике »