Страсти због референдума
Могуће је да ће се ускоро на карти Европе појавити нова држава. Овог пута се не ради о Балкану или шпанским провинцијама. Шкотска – саставни део Уједињене краљевине Белике Британије и Северне Ирске намерава да спроведе референдум и напусти покровитељство британске круне.
Уочи нове године шкотски премијер-националиста Алекс Селмонд је само претио могућношћу спровођења референдума за пет година. Међутим, процес се убрзао буквално наочиглед свих. И већ је објављен датум гласања – јесен 2014. године. У одговор на одлуку Шкотланђана премијер-министар Британије Дејвид Кемерон је изјавио: покушаји да се спроведе гласање за одвајање северног дела Краљевине су незаконити. Историја међусобних односа два дела краљевине – Енглеске и Шкотске, корени се у дубоком средњем веку. То је увек било супарништво због доминације на острву. Лондон је победио у овом надметању и од 1707. године Шкотска – земља љубичастог вреса и златног вискија је коначно изгубила своју независност потписавши споразум с Енглеском. Међутим, сепаратистичка расположења су овде увек постојала. Притом су крајем 20. века ова расположења ојачала. 1990. године Шкотска је обновила свој локални парламент, почела је да води независнију социјалну политику од Лондона, а прошле године су већину места на изборима добили шкотски националисти. Одредивши датум референдума Алекс Селмонд је одмах објавио да је спреман да преговара с премијером Велике Британије о овом питању. Дејвид Кемерон је прихватио предлог, али је подсетио: одлука о спровођењу референдума у било ком делу Уједињене Краљевине по закону може бити донета само у Вестминстеру.
Свом душом верујем у будућност јединствене Велике Британије. Верујем у то да смо јачи кад смо јединствени, а не подељени на делове. Наравно, треба да поштујемо избор Шкотланђана, који су на последњим изборима гласали за своје националисте, али треба јасно схватити колико је легално с тачке гледишта закона спровођење референдума о независности. Хајде да организујемо дебате, али да сачувамо целовитост наше земље, изјавио је премијер Кемерон на сусрету у дому заједница британског парламента.
Уколико Шкотска заиста спроведе референдум и одвоји се од Уједињене Краљевине, то ће изазвати озбиљна питања. Између осталог, о расподели спољашњег дуга Велике Британије, о месту нове државе у Европској унији, као и о будућности британских подморница базираних на западној обали Шкотске. Међутим, оно што је главно – појавиће се нафтно питање. Британским нафтним платформама прошарано је цело море поред источног приобаља Шкотске. У вези с овим шкотски националисти немају никаквих сумњи. Нафту из Северног мора намеравају да задрже како би нова независна земља могла мирно да живи.
На седницама британског парламента лидер опозиције Ед Милибенд је изјавио да ће одлука Шкотске о добијању независности нанети озбиљан ударац економији Велике Британије.
Одлука коју доносимо сад, биће судбоносна. И ако донесемо неправилну одлуку, с тим ће морати да живе наша деца и унуци, изјавио је председник британских лабуриста.
Међутим, политичари у Вестминстеру се изгледа ипак надају да ствар неће доћи до правог одвајања. Како је објаснио премијер-министар Дејвид Кемерон, шкотски националисти воле да расправљају о назависности, али прави разговор у суштини избегавају. С овим се слажу и локалне шкотске странке које лидере партија националиста називају правим популистима. Опозиција је чак захтевала од владе да не чека годинама, већ да одмах спроведе референдум. Једноставно је објашњење због чега: иако би многи становници Шкотске волели да буду независни од Лондона, није изабрано најбоље време за то. Незапосленост у овом региону је тренутно висока и Шкоти одлазе у британску престоницу да би нешто зарадили. И кад би се референдум сад одржао, већина становништва би гласала против стицања независности, а то би представљало прави пораз владајуће странке националиста. Међутим, засад су чак и такве прогнозе преурањене. Како подсећа британска штампа, ако енглески и шкотски политичари не буду могли да се договоре, судбину референдума ће решавати Врховни суд Велике Британије.
- Извор
- Голос России, фото: © Flickr.com/James.Stringer/cc-by-nc/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »