ЕУ намерава да коригује свој став према Русији
Група експерата Еврокомисије препоручује да се са Москвом говори јединственим гласом. То је управо оно чему Русија позива своје партнере у току више месеци. Коментар Константина Гарибова.
Група експерата се састоји од бивших министара и парламентараца, доуштвених делатника и представника крупног бизниса земаља ЕУ. Циљ њеног формирања у протеклом месецу је давање тона у односима са Москвом. Данас, према њеном мишлењу, Москва је преузела иницијативу. У случају када не постоји компромис с институтима ЕУ, она решава своје задатке на нивоу билатералних односа, и то веома успешно, — признају експерти.
Ратници новог хладног рата сметају ЕУ да говори јединственим гласом. Управо тако су европски експерти назвали Пољску и земље Балтије. Данас оне и даље држе као таокињу перспективу закључивања новог уговора о стратешком партнерству Еу и РФ. Почетак преговора је пре годину дана блокирала Пољска због своје неспособности да билатерално реши питање укидања руског ембарга за неквалитетне меснате производе из Пољске. Пример уцене Русије је испао заразан. Литванија и Естонија такође прете Еврокомисији да ће јој одузети мандат за преговоре са Москвом, ако она им не помогне да реше проблеме са Москвом, између осталог, и чисто енергетске.
Очигледна је заинтересованост Москве да би ЕУ могла што пре да успостави сарадњу са својим новим чланицама, између осталог и у области политике безбедности и одбране, која је заједничка. Међутим, кључни за безбедност Европе проблеми, као што су елементи америчке ПРО, не третирају се у оквиру заједничке политике. Покушаји ЕУ да се повуче из његовог решења и пружи Чешкој, Пољској и САД-ама решење о стварању тог система изазивају жалење и недоумицу.
Очигледно је да је дисонанса за жељу Европе да говори јединственим гласом са Русијом и нацрт нове енергетске стратегије, коју је разрадила Еврокомисија. Коментар експерта Алексеја Громова.
«Без обзира на то што Европа покушава да иступа јединствено, она уствари није хомогена. Старе чланице ЕУ – и Немачка, и Италија, и Француска принципијелно нису против да Гаспром учвршћује свој положај у Европи, између осталог, на тржишту дистрибуције гаса. Иначе, они у принципу иступају против дробљења енергетских џинова Европе и њихових страних партнера, између њих и Гаспрома, на ситније компаније. Супротстављају им се Велика Бритнија, као и земље Централне и Источне Европе, недавне чланице ЕУ. Код последњих је главна стимуланса опозиције потпуна зависност од Гаспрома» — истакао је Алексеј Громов.
Очичгледно је да што раније земље ЕУ науче да се међусобно договарају, то ће брже бити отклоњене несугласице између Брисела и Москве, тим пре што за то постоје многи услови, међу којима су и препоруке експерата Еврокомисије.
- Извор
- Глас Русије
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »