BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

ЕУ намерава да коригује свој став према Русији

ЕУ намерава да коригује свој став према Русији
09.11.2007. год.

Група експерата Еврокомисије препоручује да се са Москвом говори јединственим гласом. То је управо оно чему Русија позива своје партнере у току више месеци. Коментар Константина Гарибова.
Група експерата се састоји од бивших министара и парламентараца, доуштвених делатника и представника крупног бизниса земаља ЕУ. Циљ њеног формирања у протеклом месецу је давање тона у односима са Москвом. Данас, према њеном мишлењу, Москва је преузела иницијативу. У случају када не постоји компромис с институтима ЕУ, она решава своје задатке на нивоу билатералних односа, и то веома успешно, — признају експерти.
Ратници новог хладног рата сметају ЕУ да говори јединственим гласом. Управо тако су европски експерти назвали Пољску и земље Балтије. Данас оне и даље држе као таокињу перспективу закључивања новог уговора о стратешком партнерству Еу и РФ. Почетак преговора је пре годину дана блокирала Пољска због своје неспособности да билатерално реши питање укидања руског ембарга за неквалитетне меснате производе из Пољске. Пример уцене Русије је испао заразан. Литванија и Естонија такође прете Еврокомисији да ће јој одузети мандат за преговоре са Москвом, ако она им не помогне да реше проблеме са Москвом, између осталог, и чисто енергетске.
Очигледна је заинтересованост Москве да би ЕУ могла што пре да успостави сарадњу са својим новим чланицама, између осталог и у области политике безбедности и одбране, која је заједничка. Међутим, кључни за безбедност Европе проблеми, као што су елементи америчке ПРО, не третирају се у оквиру заједничке политике. Покушаји ЕУ да се повуче из његовог решења и пружи Чешкој, Пољској и САД-ама решење о стварању тог система изазивају жалење и недоумицу.
Очигледно је да је дисонанса за жељу Европе да говори јединственим гласом са Русијом и нацрт нове енергетске стратегије, коју је разрадила Еврокомисија. Коментар експерта Алексеја Громова.
«Без обзира на то што Европа покушава да иступа јединствено, она уствари није хомогена. Старе чланице ЕУ – и Немачка, и Италија, и Француска принципијелно нису против да Гаспром учвршћује свој положај у Европи, између осталог, на тржишту дистрибуције гаса. Иначе, они у принципу иступају против дробљења енергетских џинова Европе и њихових страних партнера, између њих и Гаспрома, на ситније компаније. Супротстављају им се Велика Бритнија, као и земље Централне и Источне Европе, недавне чланице ЕУ. Код последњих је главна стимуланса опозиције потпуна зависност од Гаспрома» — истакао је Алексеј Громов.
Очичгледно је да што раније земље ЕУ науче да се међусобно договарају, то ће брже бити отклоњене несугласице између Брисела и Москве, тим пре што за то постоје многи услови, међу којима су и препоруке експерата Еврокомисије.



  • Извор
  • Глас Русије
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Како се наводи у саопштењу, турски лидер је потврдио намеру Анкаре да \"настави да тежи миру\"


Руске трупе извеле су ракетне нападе на украјинску инфраструктуру у Одеској области. Украјинске формације напале су дроновима индустријску зону у граду Котовску, Тамбовска облас


Непотписани споразум се фокусирао на неутралност Украјине и нудио јој безбедносне гаранције

  Руске трупе су погодиле украјинске индустријске објекте у Дњепропетровску и погодиле авион МиГ-29 на паркингу за авијацију на аеродрому Долгинцево у Дњепропетровској области. Украјинс


Постројење Генерал Динамицс у Камдену направило је бојеве главе за ракете Јавелин послате у Украјину


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА