САД немају средстава да би водиле два рата истовремено
САД смањују војне трошкове – средстава за вођење два рата више нема. Пентагон смањује присуство у Европи, Африци и Латинској Америции, али га шири у Азијско-Пацифичком региону и на Блиском Истоку. То су кључње одредбе нове војне стратегије, коју су у четвртак изнели председник САД Барак Обама и шеф Пентагона Леон Панета.
Како је обавио председник САД, трошкови Пентагона морају да буду смањени у току 10 година, почев од 2013. године, за скоро 500 милијарди долара.
Између осталих, за неколико година се одлаже реализација низа крупних оружних програма. Број копнених снага САД од 570 хиљада људи се предлаже смањити у најмању руку за 10 олдсто. Очекује се смањење присуства САД у Европи, Африци и Латинској Америци. Вероватно ће бити предложено повлачење из Европе још једне армијске бригаде. Није искључено даље смањење броја нуклеарних набоја у европским арсеналима САД. Поред тога је Барак Обама истакао да ће САД ширити војно присуство у Азијско-Пацифичком региону. Он је такође подвукао да ће САД сачувати будност на Блиском Истоку. Избор управо тих региона је доста разумљив, - сматра заменик директора Центра политичке конјунктуре Алексеј Зудин.
Блиски Ичсток је традиционално врући регион. САД су му додељивале велику пажњу, а у последње време се у вези са догађајима у Северној Африци значај овог региона само повећава. Све чешће се каже да су Азија, Блиски Исток и Северна Африка место супарништва САД и Кине. Таква концентрација напора Пентагона управо у АПР позвана је да се супротстави ширењу и јачању тамо Кине.
У вези са тиме аутори нове стратегије сматрају да раст војне моћи Кине мора да буде праћен већом јасноћом њених стратешких намера. Са своје стране Пекинг види у таквом питању намеру САД да га задржи. САД ће такође тежити да успоставе стратешко партнерство с Индијом супротно Кини.
Што се тиче односа с Русијом, састављачи стратегије су подвукли да САД сматрају важним изградњу с њом тешње сарадње у сферама, где се поклапају интереси две земље. Поред тога, очигледно је да заоштравање кризе око Ирана ствара допунску напетост и у односима Москве и Вашингтогна. На дан промоције војне стратегије САД, на иницијативу иранске стране, одржан је телефонски разговор председника РФ и Исламске Републике, у којем је Дмитриј Медведев, између осталог, истакао позитивну оцену од стране саговорника руског плана постепеног обнављања поверења према нуклеарном програму Ирана. Подсетимо, да су раније САД запретиле нападима на иранске нуклеарне објекте да би спречили тамо стварање нуклеарног оружја. Не доприносе миру у зони Персијског залива ни поморске вежбе Ирана, као ни намера Вашингтона и Тел-Авива да спроведу заједничке вежбе ПВО и ПРО.
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
- Повезане теме
- САД
- Обама
- војска
- геополитика
- оружје
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »