Московски Божићни фестивал – историјат духовне музике
Први музички догађај ове године, која је тек почела, постаје Међународни Божићни фестивал (8.-22. јануар), који се одржава у главном граду Русије други пут.
Његов програм обухвата духовну музику различитих земаља и народа. Слушаоцима ће представити мелодије, почев од 9. века све до данашњости – од византијских и православних духовних песама све до католичких григоријанских хорала. Пред слушаоцима ће наступити хорови из Русије, Француске, Грчке и САД, који су носиоци и чувари древних страдиција. Ми се трудимо да се бавимо не само извођачуом делатношћу, већ и истраживачком, - каже организатор фестивала Олга Љакина. – Ове године смо позвали колективе, који су у правом смислу удубљени у изворе духовних традиција.
Божићни фестивал има два уметничка руководиоца: Владимир Спиваков је истакнути виолиниста, диригент, председник Московског Међународног Дома музике, и митрополит Волоколамски Иларион, председник Оделења спољних црквених веза Московске патријаршије и композитор. Хорски фестивал омогућује усвајање не само певачке уметности, већ и духовне, религиознее музике, - каже митрополит Иларион. – не ограничавамо репертоар само литургијским песмама, доста широко третирамо појам религиозна музика.
Ја сам принципијелни противник тога да би приликом богослужења звучала световна музика у било којим варијантама, - наставља свештеник. – С друге стране, сматрам да то духовно искуство, које стичемо у цркви приликом богослужења, може да буде пренето и ван богослужења, између осталог, и на концертној позорници. Моја дела су управо компонована као покушај да се уз помоћ хора и оркестра пренесе аудиторијуму – не баш обавезно црквеном – мисли и осећања, које имамо приликом богослужења, између осталог, у Божићном периоду.
После великог успеха која су дела митрополита Илариона доживела у Ватикану и Торонту, у Москви, Истанбулу и Мелбурну, композитор-свештеник представља аудиторијуму Божићног фестивала светску премијеру – Stabat Mater према латинском канонском тексту. То су веома дирљиве речи, посвећене Богородици како стоји код Крста Христова, - коментарише митрополит Иларион. Диригент ће приликом премијере бити маестро Владимир Спиваков.
Сматрам да с генетском информацијом човеку прелази огромна духовна баштина, - каже маестро. - Сваку композицију третирам управо са тог гледишта, зато што црне тачке нису само ноте. То су кодиране емоције, мисли, веровања, наде, патње, радости – то је све то. Морам да признам да ми се музика владике Илариона много допада. Оркестар и хор су је прихватли са ентузијазмом. Ми имамо исти став – хуманистички, људски. Желимо да чаша добра у свету буде већа од чаше зла, које, нажалост, неминовно је присутно.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »