Без регрута, параде и кандидатуре
Дијалог Београда и Приштине
Преговори Београда и Приштине почели су 8. марта у Бриселу и одржано је укупно осам рунди разговора. Први договори постигнути су почетком јула, о слободи кретања и матичним књигама. У преговорима су постигнути и договори о царинским печатима, катастру, универзитетским дипломама и интегрисаном управљању прелазима.
Од Београда је из ЕУ затражен и договор о представљању Приштине на међународним скуповима, али су српске власти то одбиле уз образложење да Косово не може да буде представљено као остале државе, нити Београд може да одустане од Резолуције 1244 УН.
Реконструкција владе
Србија је 14. марта добила нову, реконструисану владу са 17 ресора и 21 чланом. Влада је пре реконструкције имала 24 министарства и 27 чланова. Реконструкцији је претходило подношење оставке потпредседника Владе и министра економије Млађана Динкића 15. фебруара. Владајући блок најављивао је да ће реконструисана Влада бити ефикаснија и економичнија.
Штрајк глађу Томе Николића
Председник Србске напредне странке Томислав Николић почео 16. априла штрајк глађу и жеђу, са захтевом председнику Србије Борису Тадићу да распише ванредне парламентарне изборе. Штрајк жеђу окончао је 21. априла, док се на дан Ускрса причестио у Саборној цркви и тако прекинуо и штрајк глађу.
Хапшење хашких оптуженика
Хапшење последња два хашка опттуженика, Ратка Младића и Горана Хадића, први је на листи најважнијих догађаја за Србију у 2011. години, по избору Новинске агенције Фонет.
Младић је ухапшен 26. маја, а Хаџић 20. јула, чиме је Србија привела крају сарадњу са Хашким трибуналом, што је годинама био услов за напредак у европским интеграцијама.
Криза на северу Косова
После почетка дијалога Београда и Приштине у марту, који је довео до првих договора почетком јула, дошло је до немира на северу покрајине. Уследила је једнострана акција Приштине заузимања два прелаза на северу Косова, 25. јула. После тога запаљен је прелаз Јариње и избили су вишенедељни протести. Срби су поставили барикаде и у више наврата сукобљавали су се са припадницима Кфора.
Посета Ангеле Меркел
Немачка канцеларка Ангела Меркел посетила је Београд 23. августа. Канцеларка је послала поруку која је узбуркала домаћу политичку јавност. Она је наговестила да је веома близу тренутак када се на решавање косовског питања и евроинтеграције неће више моћи гледати као на два паралелна процеса.
Меркелова је у друштву председника Тадића рекла и да Србија треба да допринесе да се Еулексу омогући функционисање на целом Косову и да укине "паралелне институције" на северу Косова.
Министарски састанак Несврстаних
У Београду је почетком септембра, одржавањем дводневног министарског састанка Покрета несврстаних, оживљено сећање на најславније дане југословенске дипломатије. Неколико стотина дипломата свих раса, неки од њих у живописним националним одорама, истакли су потребу реафирмације концепта несврстаности на месту на којем је покрет пре пола века утемељен.
Политички ефекат тог догађаја био је релативно незнатан, али Србија се, иако је аспирант за улазак у ЕУ, а Несврстане не дефинише као један од стубова своје спољне политике, на тај начин декларисала као традиционални пријатељ земаља са којима у будућности може имати веома плодну економску сарадњу.
Закон о реституцији
Скупштина Србије усвојила је 26. септембра Закон о враћању одузете имовине и обештећењу, који је био један од услова за добијање статуса кандидата за чланство у Европској унији. Закон утврђује да ће предмет враћања бити сва имовина одузета после Другог светског рата, осим лицима која су била припадници окупационих снага.
Забрана Параде поноса
Савет за националну безбедност забранио је 30. септембра одржавање Параде поноса, планиране за 2. октобар. Процењено је да би њеним одржавањем, као и скуповима десничарских организација које се противе одржавању Параде, била угрожена национална безбедност.
Одлагање одлуке о кандидатури
Европски савет је 9. децембра одлучио да одложи давање Србији статуса кандидата за чланство у Европској унији. Лидери ЕУ траже додатну нормализацију односа Београда и Приштине у више области и најављују да ће кандидатуру поново разматрати у марту 2012. године.
Председник Борис Тадић сумирајући, средином децембра, процес евроинтеграција поновио да Србија неће одустати од европског пута, али да "притисци на Србију поводом Косова не могу бити делотворни, јер Београд неће одустати од својих принципа, а то је, пре свега, инсистирање на Резолуцији 1244".
Пожари широм Србије
Крај 2011. године обележила је серија пожара у централној и јужној Србији који су, према речима званичника, највероватније изазвани људским немаром, а гашење су отежавале неповољне временске прилике.
Током новембра и децембра само у Пчињском округу избило је 118 пожара у општинама Босилеград, Трговиште, Сурдулица и Врање где је горело ниско растиње, трава, борове и јелове шуме. Пожар већих размера захватио је у том периоду и планину Цер, у региону Липових вода, планину Јадовник код Пријепоља. Пожар је избио на планини Столови у општини Краљево, као и на Старој планини.
- Извор
- РТС
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Компанија НИС, Фондација СОС Дечија села Србија и њихов Центар „Јаки млади“ организовали су едукативне радионице намењене оснаживању младих које подржава ова организација, као и младих који долазе из...
Изабрани председник САД изразио је негодовање због „преварних“ тарифа за пролазак кроз канал и обећао да ће осигурати да трговачки пут не дође у „погрешне руке“.
Ловац F/A-18 оборен је у инциденту „пријатељске ватре“ који је изазвала ракетна крстарица USS Gettysburg изнад Црвеног мора, саопштио је Пентагон убрзо након објављивања саопштења о још једној успешној...
Александар Вучић тврди да ће премијер Словачке Роберт Фицо посетити Русију, док се Београд припрема за изазове у снабдевању гасом.
Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...
Остале новости из рубрике »