Новогодишњи планови грађана Русије
Већина грађана Русије, сматрајући Нову годину породичним празником, традиционално ће је дочекати код куће. Празнични трошкови ће ове године износити у просеку 7 хиљада рубаља (око 250 долара). Новогодишњим плановима грађана Русије је посвећено традиционално социолошко анкетирање Сверуског центра проучавања друштвеног мњења (ВЦИОМ).
ВЦИОМ је анкетирао 1600 грађана Русије у 46 области, покрајина и република РФ. Трећина респондената испраћа стару годину и дочека Нову са оптимизмом. Половина не осећа ни радости, ни негативних емоција. Песимисти износе свега 10 одсто.
72 одсто становника планира дочекати Нову годину у породичном кругу, 16 одсто иде у гости, - прича генерални директор ВЦИОМ Валериј Фјодоров.
Све остале варијанте – у ресторану, на дискотеци, у викендици, ван града, у одмаралишту итд. износе максимално 3 одсто. Има и таквих ко неће славити долазак Нове године. Та загонетна категорија редовно има при анкетирању 2 одсто, само 2009. године је она имала више – 4 одсто.
Сваке се године трошкови грађана Русије за новогодишње празнике повећавају, - наставља Валериј Фјодоров.
Ове године трошкови просечне руске породице за Нову годину износе 7 хиљада рубаља (око 250 долара). Пре 6 година је тај износ био дупло мањи. О чему то сведочи? О расту цена? Или расту добробити? Према претходним проценама, инфлација ће ове године износити око 7 одсто, а темпо раста трошкова за Нову годину 13 одсто. То су опет само намере људи. Међутим, ми смо спроводили и анкетирања после Нове године, када смо питали: колико сте реално потрошили? Увек се испоставља да су потрошили више него је било планирано. Зато је реч не само о инфлацији, већ и у томе да се људи спремају за тај празник као за главни у години.
Највише се троши за поклоне и за новогодишњу гозбу. Најпопуларније варијанте поклона су сувенири, бомбоне, алкохол, спрецијалитети, играчке, парфеми, козметика и бижутерија.
Добра вест: мање је постало оних који ништа не поклањају – ове године их има свега 10 одсто. 2009. године је таквих било 15 одсто. Додуше, често се не поклапа оно што људи желе и што добију, - каже Валериј Фјодоров.
Например, сувенире би хтело да добије само 9 одсто, међутим, планира да их поклони 31 одсто. Дакле, биће задовољна само једна трећина. Који је најпожељнији поклон? Новац. Постоји још један поклон, који сви желе да добију, али нико не планира да поклони – кола.
Око трећине грађана Русије признаје да понекад поклања другима новогодишње поклоне, који им нису потребни, и то жене то чине два пута чешће од мушкараца.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »