Око евра: џентлменски одговор на антикризни PR
Власти европских држава и неке финасијске структуре, неке јавно, а неки тајно и даље се спремају за евентуални распад еврозоне. Рецимо, влада Велике Британије разрађује планове увођења ограничења за кретање капитала кроз земљу. Додуше, с напоменом, да ће такве мере бити предузете у крајњм случају и у складу са сличним корацима других чланица ЕУ. Покушавају да се осигурају и банке. Како јавља Вол Стрит Журнал, две крупне светска банке планирају успостављање система за вођење операције у националним европским валутама под условом заоштравања кризе.
У овом случају зањимљива је чињеница да о превентивним мерама за случај пропасти говоре у влади Сједињене Краљевине, и то јавно. Британско министарство финансија претпоставља да у ситуацији напуштања еврозоне бар од стране једне земље, тим пре при распаду валутног простора оданде ће на острво шикнути финансијски ток. То ће водити расту курса фунте стерлинга, што је опасно за националну економију.
Многи медији су схватили намере Лондона као лош знак, те су поново подстакли панику око еврозоне. Међутим, не деле сви експерти таква расположења. Финансијске власти сваке земље, - сматра директор Института проблема глобализације Михаил Дељагин, - морају да живе у складу са принципом генералштаба - да имају одговор на чак и најмању опасност. У интервјуу радиостаници Глас Русије он је рекао:
Финансијске власти Велике Британије морају да имају планове за случај пропасти евра, и то конкретно разрађене планове, кад се о томе говори током читаве године. Друга је ствар што је вероватноћа пропасти зоне евра веома мала, не бих се озбиљно плашио тога. То је мера, усмерена на умиривање јавног мњења: с једне стране, увек смо спремни за све, с друге стране – не бојте се спољних непријатности, одбранићемо вас от њих.
Потпуно рационална тежња Британаца да се осигурају истовремено подсећа на антикризни PR, - наставља Дељагин. Међутим, ту има и позитивни моменат – прва економски развијена западна држава је спремна да једнострано примени стриктну контролу кретања трансграничног капитала у критичним условима. Такво право је уписано у регламентирајуће документе ЕУ, али ниједна чланица ЕЦ никада га није користила бојећи се противречности с принципима економског либерализма.
Сложни с мишлењем експерта, морамо да кажемо да у присилном одустајању од либерализма Британци ипак заостају за Немцима. У Немачкој су различити политичари и економмисти још у марту истакли идеју о стварању поузданог северног евра уз учешће Аустрије, земаља Бенилукс и Финске. У зону јужног евра идеолози тог пројекта су спремни да сврстају Француску, Шпанију, Италију и остале земље. Та идеја није наишла на званичну подрпшку на владином нивоу. То је само званично…
Иначе нико сада није у стању да уверено каже хоће ли се сачувати еврозона у данашњем изгледу, или у смањеном. У сваком случају, како је истакао у свом последњем блогу од 21. децембра главни евономиста ММФ Оливје Бланшар, никакве знатне промене, које би утицале на економски положај евра, у другој половини године нису се десиле. Међутим, чим учесници тржишта и коментатори почели да помињу распад евра, та је идеја остала, неће бити лако да се је отарасе.
- Извор
- Голос России, фото: SXC.hu/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »