Лакше до кредита за стан
Веће субвенције државе, мање учешће и нижа камата требало би да, од јануара 2012, субвенционисане стамбене кредите учине доступнијим грађанима. Половина средстава за дотирање кредита намењена куповини станова које гради држава.
Субвенционисани стамбени кредити ће, према новој уредби коју би Влада требало да усвоји у јануару, и у 2012. години бити доступни грађанима, али по повољнијим условима него ове године. Повећане су субвенције државе, а обавезно учешће грађана смањено је на пет одсто.
За субвенционисане кредите моћи ће да конкуришу они који немају стан, а купују га у новоградњи. Корисник кредита, уместо досадашњих 10, треба да обезбеди пет одсто учешћа, а држава 20 одсто, што се враћа у последњих пет година отплате, и то без камате.
Прописана максимална камата, уместо досадашњих 4,9, сада износи 4,5 одсто, плус шестомесечни еурибор. Кредит се мора вратити до 70. године живота.
Весна Ћирић из Националне корпорације за осигурање кредита каже да нове субвенције предвиђају брисање границе од 45 година старости да би се поднео захтев за субвенционисани кредит.
"У пракси, примењено на ову годину, то би значило око 25 одсто више захтева, који без ових услова могу бити услови за субвенцију, а који су до сада решавани као комерцијални кредити", наводи Ћирићева.
Они који конкуришу за субвенционисани стамбени кредит не смеју да имају месечну зараду већу од 150.000 динара. Максимални износ кредита је 100.000 евра.
Обезбеђена средства
Немања Комазец из Министарства животне средине и просторног планирања каже да су средства за субвенције одређена у предлогу буџета, који треба да буде усвојен у Скупштини.
"Опредељено је милијарду и 200 милиона динара. Уколико тражња буде велика, а очекујемо да хоће, ми ћемо у договору са Министарством финансија обезбедити додатна средства за примену ове уредбе", каже Комазец.
Требало би да субвенције подстакну и инвестиције у грађевинарству.
Горан Родић из Одбора за грађевинарство Привредне коморе Србије каже да ће се повећати грађевинска активност, што ће довести и до раста грађевинске индустрије. Он, међутим, каже да је битно да се види колико та изградња станова кошта.
"ПДВ на репроматеријал за стамбену изградњу мора да се регулише", каже Родић. "Порез је раније износио четири, а сада је 18,5 одсто. Држава мора да смањи ПДВ како би се цена прилагодила тржишту какво је сад."
Према новим условима, од јануара ће, примера ради, за куповину стана од око 40 квадрата, чија је цена 50.000 евра, бити потребно учешће од око 2.500 евра, што је дупло мање него прошле године.
Рата кредита, са укупном каматом од шест одсто, ако се отплаћује 30 година, износиће 242 евра у првих 25 година, а у последњих пет, заједно са дугом држави, 167 евра. Како је, међутим, просечна плата у Србији мања од 400 евра, за највећи број грађана куповина стана и даље није могућа.
- Извор
- РТС
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »