У свету расте потражња руских ратних бродова
Прво месту у рејтингу Центра за анализу трговине оружјем 2011. године је заузео уговор Русије и Индије. Москва је изнајмила Индији на 10 година атомску подморницу „Нерпа“.
Уговор кошта 650 милиона долара. Друго и треће место у рејтингу поменутог Центра припадају уговорима о продаји Вијетнаму фрегата „Гепард“. Занимљиво је то да осам од првих десет уговора се тичу ратних бродова. То сведочи о популарности руске морнаричке технике у Алжиру, Туркменистану и већ поменутим Индији и Вијетнаму. Тим пре што те државе имају искуство сарадње са Русијом у изградњи и експлоатацији ратне технике, говори аналитичар листа „Независни војни преглед“ Виктор Литовкин.
„Они знају руске бродове и подморнице, имају давне везе са нашим предузећима бродоградње, са руским морским официрима. За њих је згодно да сарађују, тим пре што су руски бродови доказали своје високе квалитете. Ратна техника коју бродови носе у потпуности одговара тим земљама. И Русија за разлику од САД никада не поставља политичке услове, када продаје своје оружје.“
Истовремено треба схватати да је конкуренција у том војно-поморском сегменту наоружања и технике веома висока, посебно када говоримо о Индији, говори Виктор Литовкин.
„На индијско тржиште покушавају да се пробију САД. Поред њих наши директни конкуренти су Француска и Немачка. Русија мора правити такве бродове, да би Индија куповала наше, а не туђе. Индија је поставила задатак диверзификације импорта оружја. И не треба се чудити када губимо на неким индијским тендерима.“
На четвртом и петом месту рејтинга Центра за анализу трговине оружјем су испоруке у Сирију и Вијетнам мобилних приобалских ракетних комплекса „Бастион“ са противморнаричким крилатим ракетама „Јахонт“. Вредност уговора са Сиријом је 300 милиона долара. Вијетнам сада води преговоре са Русијом о склапању уговора о куповини неколико додатних „Бастиона“. Тако да то оружје има добре перспективе за експорт, говори Виктор Литовкин.
„То су веома перспективни комплекси. Ракета лети на удаљености од 600 км., суперсонична је, веома прецизна. Било која држава која набавља такав комплекс може да се не брине за одбрану своје обале. Испоручили смо „Бастион“ Сирији, и поред тога што је Израел био категорички против.“
Међу најкрупнијим пројектима Центар за анализу трговине оружјем издваја ремонт и модернизацију носача авиона „Викрамадитја“ за војску Индије. Добре перспективе има и руска подморница „Амур-1650“ која учествује у индијском тендеру за куповину и лицензију на производњу шест ненуклеарних подморница.
- Извор
- Голос России, фото: Department of Defense, en.wikipedia.org/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »