BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

„Јерменски фактор“ у геополитичком контексту

28.12.2011. год.

Иницијатору нацрта закона о кривичној одговорности за негирање чињенице геноцида над Јерменима у Османској империји почетком 20.века прети опасност. Хакери су срушили веб сајт посланика француског парламента Валери Буајеа и поставили текст у којем су са увредама осудили став Француске и јерменске дијаспоре. Буајеу прете такође физичким обрачуном.

Конфликт који је избио доношењем у Француској скандалозног закона прешао је у криминалну раван. Анкара је већ повукла свог дипломатског представника из Париза, зауставила економску и војно-техничку сарадњу са Француском и чак забранила слетање француских авиона и заустављање бродова у турским лукама. Такав одговор званичне Турске је одушевио националисте, који су спремни да делују опасним методама. Ако је рушење веб сајта Буајеа само „виртуелни“ прекршај закона, претње на његов рачун и на рачун његових блиских су већ из области криминала.

Аргументи противника закона су чисто политички. Владајућа француска партија наводно има потребу да привуче додатне гласове уочи парламентарних и председничких избора. Ипак то звучи чудно. Јер дијаспора Јермена има 400 људи, и њихови гласови у односу на 65 милиона гласова у Француској не могу бити одлучујући. Осим тога чињенице геноцида над Јерменима, у којем је погинуло милион и по људи су осведочене и научно потврђене. Геноцид су признале десетине земаља и Европарламент. Па и Француска са оваквом иницијативом је иступила више пута, говори оријенталиста Станислав Тарасов.

„Ради се о геополитици. Француска у периоду председниковања Николе Саркозија претендује на апсолутно самосталан политички значај и утицај на Северу Африке и делу Блиског Истока. Француска је због тога увек била против чланства Турске у ЕУ. Француска је такође једна од земаља која је иницирала „арапско пролеће“. Ради се о контроли извора сировина. Француска је показала да може самостално да одлучује као центар снаге. А Турска паралелно са тим, због свог успешног економског развоја и спољне политике, је успела да ојача односе са исламским земљама, са Русијом и почела је да се дистанцира од НАТО-а и Запада. То је судар геополитичких интереса и раније или касније је морало доћи до конфликта.“

Разуме се, доношење закона о геноциду над Јерменима је за Париз ризик. Са подршком јерменске дијаспоре власти губе подршке Турака и имиграната из других арапских земаља. Осим тога, Турска може коначно да се „предомисли“ о интеграцији у ЕУ, што је за Француску само плус: она заједно са Немачком никада није била присталица те идеје. Конфликт ће ставити тачку на планове учлањења Турске у ЕУ, сматра експерт Центра за изучавање Блиског Истока Александар Сотниченко.

„Фактички скандал ће ставити тачку на било какве перспективе. Говорити о евроинтеграцији Турске је могуће само у прошлом времену.“

Међутим „јерменски фактор“ може поново да заоштри односе Турске и Израела. Ових дана у израелском парламенту је дошло до јавне дебате о признању геноцида над Јерменима у Османској империји. Већина посланика сматра неопходним признати геноцид, чак  и поред тога што је МИП Израела упозорио да ће таква одлука покварити односе са Анкаром. А ти односи и тако нису најбољи, посебно после инциента са „Флотилом слободе“ 2010.године, када су израелске специјалне јединице у заузимању брода са правобраниоцима и представницима хуманитарних организација убиле девет држављана Турске.

Изгледа да ће став Турске, која веома осетљиво реагује на доказану историјску чињеницу, донети још много изненађења.



  • Извор
  • Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Присталице Кијева саветовале су га да не разговара о том питању током преговора са Русијом 2022. године, открио је Давид Арахамиа


Украјинске формације су дроновима напале Вороњешку област према неким извештајима, у Олховачком округу гори складиште муниције.

Портпарол Кремља Дмитриј Песков изјавио је да сви предлози треба да узму у обзир „стварно стање ствари на терену“


Француски лидер Емануел Макрон изразио је жељу да „настави дијалог“ са руским председником Владимиром Путином

Украјина не би могла да изведе смртоносни напад на Крим без учешћа САД, изјавио је руски изасланик Анатолиј Антонов


Бенјамин Нетанјаху тврди да Вашингтон није променио свој став упркос апелима на свим нивоима


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА