BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Новогодишњег гасног рата неће бити

Новогодишњег гасног рата неће бити
27.12.2011. год.

Јулија Тимошенко је замолила председника Украјине Виктора Јануковича да „не предаје“ украјински гасни транспортни систем Русији. У отвореном писму бивша премијерка Украјине је изјавила да непродати систем јесте једини разлог зашто са Украјином још преговарају о цени за гас на „паритетним условима“. Истовремено последња рунда руско-украјинских преговора је завршен без резултата.

У току целе 2011.године актуално украјинско руководство је покушавало да промени гасне уговоре са Русијом. Они су потписани 2009.године, за време премијера Јулије Тимошенко. После доласка на власт Виктора Јануковича уговори су проглашени за штетне, а бившу премијерку су осудили на 7 година затвора управо због потписивања уговора. На пролеће 2010.године Кијев је успео да добије од Москве битне повластице. Ипак цена руског гаса у току године је скочила: од 264 долара за хиљаду кубика у првом тромесечју до 400 на крају године. Украјинске власти су изјавиле да такве цене нису баш партнерске. Наводно, руски гас се продаје Немачкој далеко јефтиније. Али овде се не ради ни о каквој дискриминацији, изјавио је за Глас Русије експерт Фонда за националну енергетску безбедност Александар Пасечник:

„Газпром не подиже цене. Газпром ради строго по уговору, који важи до 2019.године. Он је потпуно легитиман, њега признају у ЕУ. Са правне тачке гледишта Газпрому се не може ништа пребацити. Конјунктура промене тржишта се одражава на оне цене које сад постоје за Украјину. Гас поскупљује и те промене улазе у уговор. Овде нема никаквог вештачког притиска на Кијев.“

Русија је више пута предлагала Кијеву велике попусте за гас у замену за контролу над украјинским транспортним системом. Други услов је чланство у Царинском савезу. Кијев инсистира да гасни транспортни систем може бити само у заједничкој са ЕУ управи, а учешће у Царинском савезу га се не тиче. Крајем децембра, после још једне рунде преговора, Виктор Јанукович је изјавио да Украјина може да пристане само на цену од 250 долара за хиљаду кубика гаса. Ипак, Газпром је одговорио да Кијев не треба да очекује новогодишње поклоне. Коментар политиколога Богдана Безпаљко:

„Сходно Харковским споразумима попусти на цену за гас су већ учињени. Они су изнели око три милијарди долара. И већ сада Украјина тражи још један попуст на 6 милијарди. Нико тај новац једноставно тако неће поклонити Украјини. Попуст се може зарадити. Али зато треба ићи у сусрет, створити конзорцијум, у којем ће Русија завладати гасним транспортним системом Украјине. Засад Кијев показује да не жели на то да пристане.

Заиста, прошле недеље Врховна рада Украјине је утврдила буџет у којем је записана цена за руски гас у висини од 416 долара за хиљаду кубика. Шеф владе Украјине Николај Азаров је изјавио да земља може да изађе на крај са том ценом. Ипак таква принципијелност може имати велике последице, сматра Александар Пасечник.

„Цена за гас која се садржи у буџету је веома висока. Очекује се да ће већ у првом тромесечју цена за гас изнети 450 долара за хиљаду кубика. То ће већ бити тешко бреме за украјински буџет и може довести до банкрота. Зато Украјина мора да пожури да се договара са Русијом о великој гасној кооперацији.“

Експерти кажу да ће осим плате за гас Кијев морати месечно да издваја око 500 милиона долара за подршку гасне транспортне станице  - а то је превише за услове у којима се налази. Ипак украјинско руководство жури да изјави да се гасни преговори настављају, и да се прогрес може постићи на неки други начин. Нова рунда преговора је предвиђена за средину јануара. Бојати се заоштравања у украјинско-руским односим не треба, сигуран је заменик председника фракције „Партија региона“ у парламенту Украјине Вадим Колесниченко.

„Цена за руски гас за Украјину је благо речено партнерска. За нас је то веома велики притисак на буџет, али ми ћемо се односити филозофски. Преговори ће се стално водити, али заоштравања односа неће бити. Узајамни одности Русије и Украјине се развијају нормално, води се борба између два привредна субјекта. Сматрам, да ће стране моћи да постигну компромис.“

Експерти су сагласни да ће јануарска рунда бити одлучујућа. При том руководство Газпрома не искључује да ће бити потписан додатни споразум на постојећи уговор.



  • Извор
  • Голос России, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА