Легитимитет на страни Србије
Србија се не може одрећи Косова, јер има легитимитет да брани своје интересе, рекао Ивица Дачић. Милошевића нема, али свих проблема и даље има, истакао председник СПС-а и упитао ко је крив што је подршка ЕУ у Србији од промена 2000. године пала за 50 одсто.
Председник Социјалистичке партије Србије Ивица Дачић рекао је да се Србија не може одрећи Косова јер има легитимитет да брани своје интересе, а притисци са стране су контрапродуктивни.
"Нећу ваљда да дозволим да три или четири месеца полиција штрајкује, да их неко организује са стране, а да ја после идем на изборе. Онда ћемо на изборе одмах" рекао је Дачић новинарима после седнице Главног одбора СПС у Новом Саду.
"Штрајк никуда не води јер мало тога можемо да добијемо. Могу само да се наљутим и да дам оставку зато што нећу да се то питање политички злоупотребљава", рекао је Дачић.
Дачић је на седници Главног одбора СПС у Новом Саду рекао да су неке земље у окружењу Србије потписале споразум о разграничењу и да не види зашто то и Србија не би могла да уради.
Према његовим речима, интерес Србије је да очува територијални интегритет и суверенитет и да тражи решења између Срба и Албанаца.
"Од нас нико нема право да тражи да будемо мањи Срби од Дејвида Камерона као браниоца британских интереса. Србији се жури, зато се залажемо за праведно решење, компромис и договор са Албанцима", нагласио је Дачић.
Према његовим речима Србија треба да каже шта хоће и може, а шта не може и неће ни по коју цену. Дачић је навео и да постоји страх од тога где је крај уценама за уситњавање Србије и прекрајање граница.
Седници Главног одбора су присуствовали и коалициони партнери социјалиста председници Партије уједињених пензионера Србије и Једниствене Србије, Јован Кркобабић и Драган Марковић.
Дачић је рекао да континуирано изопштавање Србије из свих процеса није у интересу ЕУ, јер дестабилизована Србија може да дестабилизује регион.
Наставак европских интеграција
Председник СПС-а је запитао ко је одговоран што је од промена 2000. године на овамо за 50 одсто пала подршка грађана Србије Европској унији.
"Србија је опредељена за наставак европских интеграција, али уз заштиту националних интереса" истакао је Дачић и упитао да ли постоји одговорност људи из међународних институција који су 5. октобра 2000. године говорили да је "све извесно само да нема Милошевића".
"Милошевића нема, али свих проблема и даље има. Ко је одговоран за то што је од 5. октобра 2000. године до данас за 50 одсто пала подршка грађана Србије ЕУ" запитао је Дачић.
Дачић се осврнуо и на предстојеће парламентарне изборе и поручио да ће СПС одлучивати о резултатима избора јер без социјалиста неће бити могуће формирати владу.
"Наш циљ је победа", истакао је Дачић и изразио очекивање да ће та странка освојити најмање 12 одсто гласова бирача и да ће у новој влади водити ресоре "типичне за левицу".
Лидер СПС сматра да је коалиција са ПУПС-ом и ЈС показала да је могуће да се Срби сложе, превазиђу разлике и направи успешна владајућа коалција. "Ми смо показали да је могуће да се споји раздвојено и измири завађено, као што смо били са ДС", додао је Дачић.
Коалициони партнери социјалиста, лидери ПУПС-а и ЈС Јован Кркобабић и Драган Марковић поручили су да је то једина коалиција која има "лиценцу грађана" и која је спремна да заједнички наступи и на предстојећим парламентарним изборима.
Јован Кркобабић је рекао да су социјалисти његовој странци приоритет у преговорима и да ће са председником СПС Ивицом Дачићем и Марковићем почети разговоре после Божића.
Драган Марковић је поновио да ће после избора та коалиција имати 40 посланика, и додао да ће се његова странка одриче министарских места уколико то буде било потребно.
- Извор
- РТС
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »