Митинг на проспекту Сахарова
У Москви на проспекту Сахарова је одржан још један митинг под девизом „За поштене изборе“. Према подацима Главне управе унутрашњих послова Русије окупио је 29 хиљада људи. Истовремено у главном граду су одржане још две демонстрације: на Воробјовим горама су се окупили комунисти, на Пушкинском тргу су митинговале либерал-демократе. Како су рекли у полицији – нису забележена никаква озбиљна кршења реда.
Припреме за митинг опозиције „За поштене изборе“ су трајале две недеље. Друштвене мреже, форуми и блогови – све је то постало терен за агитацију добровољаца. Спровођене су анкете са питањем, кога би учесници демонстрација желели да виде као говорнике на митингу.
Састав митингаша је био разноврстан: императорске црно-жуто-беле заставе, су биле помешане са наранџастим заставама и руском тробојком. Неки су долазили са заставом матичне образовне институције.
Први се за микрофон ухватио један од лидера нерегистроване Странке народне слободе Владимир Рижков. Он је подсетио окупљене на циљеве митинга и на основне захтеве, међу којима је неприхватање резултата избора, расписивање нових избора, смена шефа ЦИК Владимира Чурова и премијера Владимира Путина. Био је и пети захтев – демократизација система избора, али на моменат одржавања митинга демократизација је већ била остварена. Председник Дмитриј Медведев је у својој посланици Федералном сабору укључио тај пункт у списак неопходних реформи политичког система земље.
После Рижкова су наступили уметници, новинари и друштвени делатници. Међу њима је био фудбалски коментатор Василиј Уткин, писац Борис Акуњин, новинар и публициста Дмитриј Биков. Али Бориса Њемцова – припадника исте партије у којој је и Рижков – демонстранти нису желели да чују. Његов говор је био ометен жвиждуцима. Исто се догодило кад је на сцену изашла тв-звезда Ксенија Собчак.
Праву сензацију је изазвала појава бившег министра економије Алексеја Кудрина.
„Дошао сам да искажем своју солидарност са митингом и са оним одлукама које ће се доносити. Сматрам да је митинг неопходан. У овој ситуацији мора се озбиљно изјавити о непоштењу избора, о неопходности да се сноси одговорност за фалсификацију, да се смени шеф ЦИК Владимир Чуров. Да се припреме нови избори 4.децембра и да се поведе дијалог са влашћу о читавом спектру питања, пре свега, о политичким реформама. Не смемо се ограничавати оним одлукама, које су већ прошле.“
Говор бившег потпредседника владе који је недавно дао оставку многи су дочекали са овацијама. Ауторитет Алексеја Кудрина у друштву и међу политичарима остаје висок. Скоро 11 година он је био на челу министарства финансија у влади Владимира Путина, и дан данас остаја члан његовог тима. О чему је премијер недавно изјавио у току директне линије са грађанима Русије.
Још један значајан наступ пред публиком је било иступање лидера демократске партије „Јаблоко“ – Григорија Јавлинског. Он је остао себи доследан – говорио о борби за сваки глас у судовима и о промени политичког система.
„Почиње веома важан период живота у нашој земљи, када су реално могуће мирне и веома корените промене. Тај процес ће бити тежак, дуг и компликован, али веома важан. И он може бити кудикамо озбиљнији и дубљи него онај пре 20 година.“
На част московљана и власти града треба рећи да је други пут заредом велика демонстрација организована на високом нивоу. Према подацима полиције никаквих озбиљних инцидената није било. Полиција је била љубазна са грађанима, а грађани са полицијом. Миран карактер демонстрација су оценили и организатори. То је без сумње позитиван моменат, рекао је упономоћени за људска права у РФ Владимир Лукин.
„Све је било идеално. Тако огромна маса људи стоји тако добро, мирно, дисциплиновано. Нико не даје себи слободу, да тако кажем, да се нељубазно понаша. Управо сам разговарао са руководиоцима полиције, који су овде били због безбедности. И говорио сам са организаторима. Никаквих примедби нема.“
Исто тако без примедби су завршила и друга два митинга – комуниста и либерал-демократа. Они су били и нешто мањи по броју учесника и завршили су раније.
На крају митинга на проспекту Сахарова пред учесницима су наступили блогер Алексеј Наваљни и активиста Иља Јашин који су били притворени на 15 дана. Они су ухапшени за кршење јавног реда. Један од последњих оратора на митингу је био милијардер и председнички кандидат Михаил Прохоров. Он је обећао да, уколико постане председник државе, обавезно промени структуру политичког система и распустити Државну думу. Али да ли ће Прохоров бити у стању да се озбиљно бори за председничку функцију видеће се тек у марту догодине. До тог времена опозиција планира да одржи још један митинг „За поштене изборе“, овог пута у фебруару.
- Извор
- Голос России/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »