Крај Осаме – крај терора?
Осама је урадио своје, може да оде. Ликвидација терористе број један била је један од најгласнијих догађаја минуле године. У околностима ликвидације бин Ладена много је тога нејасног: званична верзија противречи сведочењу учесника операције у пакистанском Аботабаду. Очилгедни резултати „операције века“ за сада су следећи: скок рејтинга америчког председника Барака Обаме и фактички раскид односа Вашингтона и Исламабада.
Нептуново копље, како је Ција назвала последњу тајну операцију, погодило је Осаму бин Ладена у предграђу пакистанске престонице Исламбада на пролеће 2011. године. 2. маја два америчка хеликоптера Black Hawk невидљива за радаре прешла су пакистанску границу. Слетевши поред виле у елитном насељу Аботабад, исркацли су одред „туљана“, за време јуриша лидер Ал-Каиде био је убијен. Тело су послали у базу у авганистански Џелалабад, где су га фотографисали и превезли у базу у Бабграму. Затим је амерички авион са телом бин Ладена без дозволе пресекао ваздушни простор Пакистана и искрцао се на палуби брода Карл Винсон. Тамо су леш опрали, ставили у врећу и бацили у море.
Све изложено је званична верзија догађаја. Сумње поводом њене истинитости почеле су да се износе чим се појавила прва информација о операцији. Некоме су изгледали сумњиво снимци мртвог бин Ладена, друге је чудила исхитреност којом су се војници ослободили тела. Посебно су се усијале страсти пошто су у верзију власти ступили у спор и сами учесници операције. „Туљани“ су другачије представили неке тахничке детаље операције. Али главни шок за њих је изазвала чињеница да је Барак Обама одмах објавио свету да је погинуо бин Ладен. То је, по речима специјалаца, учинило бескорисним већи део заплењених информација. Па и улога председника у тој причи била је врло надувана. Буквално 20 минута пре почетка јуриша Обама је играо голф. И тек касније се вратио у Белу кућу, одакле су читав свет обишле фотографије председника који напето посматра догађаје. По верзији „туљана“ Обама се до последњег тренутка дистанцирао од дешавања у Пакистану, да би у случају да нешто крене наопако остао по страни.
Многе аналитичаре наводе на размишљање не толико околности операције Нептуново копље, колико сама фигура бин Ладена. Највероватније терориста број један водио је самосталну игру, што му није сметало да има подршку САД, самтра руски политиколог Вилен Иванов.
Читава прича у оном облику у којем је била представљена јавном мњењу захтева озбиљнију и свестранију анализу. Јасно је да док је бин Ладен у извесној мери био потребан Вашингтону, он постојао – у сваком случају о њему су писали, говорили. А када је овај пројекат био исцрпљен, убили су га.
Осама бин Ладен имао је односе са делом америчког естаблишмента. Са великом вероватноћом Вашингтон је знао где се налази терориста број један и одабрао је повољно време за ликвидацију, истиче директор Института за политичку експертизу Јевгениј Минченко.
Заиста, тешко је поверовати да су специјалне службе пропустиле најтраженијег светског терористу који је бар неколико година живео на пола сата вожње од њиховог штаба. А ако је Исламабад знао, вероватно је открио информацију савезнику – Вашингтону. Мада може бити и других варијанти – судећи по нусефекту који је произвела операција у Аботабаду. Пакистанске власти су се увредиле на то што их САД нису упознале са дејствима на територији суверене земље. Уље на ватру је додао инцидент 26. новембра када су амерички хеликоптери гађали пакистанско стражарско место. Исламабад је затражио да трупе САД хитно ослободе војну ваздушну базу Шамси. И сада Вашингтон има проблем: како да снабдева своје трупе у Авганистану, и како да их на крају крајева повуче одатле?
Аналитичари истичу: положај Авганистана је такав да Америка мора да зависи од других земаља. То је или Пакистан, или Русија и земље Централне Азије. И Русија, за разлику од Пакистана, не крије терористе који убијају Американце на бојном пољу.
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
- Повезане теме
- САД
- Авганистан
- напад
- тероризам
- сукоби
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге су изводиле ударе на циљеве у позадинским регионима Украјине, укључујући војне аеродроме. Украјинске формације покренуле су неколико таласа беспилотних летелица на руску територију, нападајући и нафтовод у...
Украјинска војска изгубила је више од 12.000 војника и до 3.000 јединица технике у неуспешној одбрани Курахова, саопштило је Министарство одбране Русије
У наредних 15 година, такво оружје „ће моћи да погоди Британију из било ког дела света“, рекли су високи извори из области одбране овом листу.
Извор зла и корупције је западна \"демократија\". Вашингтон и Брисел признају као демократске само оне земље које дозвољавају да њихова политика, економија, безбедност, медији, образовање, наука и култура, дакле...
Данас су, како је и очекивано, украјинске формације започеле офанзиву са окупиране територије Курске области. У овом тренутку Оружане снаге Украјине уводе у борбу снаге које су концентрисале у...
Остале новости из рубрике »