Вашингтон је поново изјавио о својој забринутости због намере Русије да обустави своје учешће у адаптираном Уговору о конвенционалним оружаним снагама у Европи (УКОСЕ)
Заменик помоћника државног секретара САД Девид Кремер је поред тога изјавио да су САД и НАТО спремни да почну процес ратификације адаптираног УКОСЕ, ако Русија обећа да ће испунити своје стамбулске обавезе. Американци често дају такве изјаве. То је обично за САД ценкање око ратификације Уговора, — сматра наш посматрач Александар Ватутин.
Реч је о иступању чиновника ранга стејт департмента не баш највишег на слушањима у комисији владе САД за безбедност и сарадњу у Европи. Подсетимо на суштину тог проблема.
УКОСЕ су потписали 1990. године представници два супротстављена војно-политичка блока у Европи – НАТО и Варшавски уговор. Реч је била о ограничењу војног супарништва. У ситуацији попуштања међународне затегнутости и перестројке у СССР-у Уговор је одражавао објективне тенденције и потпуно одговарао том периоду. Међутим, после 1991. године у свету је дошло до необративихх промена. Варшавски уговор и СССР су престали да постоје. Зато се променила војна конфигурација у Европи. НАТО је почео да се шири у правцу истока. Он је обухватио земље, које су раније биле противници алијансе. Зато је било неопходно да се УКОСЕ адаптира за нове реалности. То је било урађено приликом самита ОЕБС у Истанбулу 1999. године. Онда је Русија преузела обавезе да повуче своје базе из Грузије и Придњестровја. Она је почела да их испуњава. Међутим, партнери Русије, осим Казахстана, Белорусије, Украјине, све до сада нису ратификовали тај уговор. При томе су у Европи настале «црне рупе» — од земље, које не само што нису потписале УКОСЕ, већ не планирају ни да га испуњавају – то су Летонија, Литванија и Естонија. Америчке војне базе су се појавиле у Бугарској, Румунији и Пољској. Запад се не труди да испуњава обавезе, док од Русије тражи строго уважавање УКОСЕ, — каже посланик Државне думе Николај Леонов.
УКОСЕ је остатак хладног рата, постојања два блока, који су били у конфронтацији и покушавали да је ублаже путем закључивања таквих уговора. Међутим, мислим да он данас нема практичан значај. Зато га они не ратификују.
Изгледа да је руски парламентарац у праву. САД и њиховим партнерима по НАТО-у више се исплати да уцењују Русију него да испуњавају своје обавезе. За Москву је пак сопствена безбедност важнија. Зато ће она у децембру обуставити своје учешће у УКОСЕ.
- Извор
- Глас Русије
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »