Дванаест аутограма за баронесу
Како је саопштио немачки Франкфуртер Алгемајне Цајтунг, 12 министара иностраних послова земаља ЕУ упутили су на рачун потпредседника Европске комисије и врховног представника ЕУ за међународне послове Кетрин Ештон колективно писмо. У њему се садржи врло непријатна критика делатности Службе за спољну делатност ЕУ на чијем челу је баронеса и износе се предлози за њено усавршавање.
Крајем децембра Кетрин Ештон треба да представи извештај о раду јединствене европске дипломатске службе за прву годину постојања. Ипак, истиче издање, незадовољство низа чланова ЕУ делатношћу дате структуре испоставило је тако јако да су они решили да затраже реформе дипломатске службе већ сада, чак без обзира на незавршен процес њеног формирања. При томе, како подвлачи Франкфуртер Алгемајне Цајтунг, аутори писма критикују чак више руководство ЕУ, него саму боронесу и њену тим, и смтрају да Европска комисија заузима у погледу нове структуре „непријатељски став“ и покушава да је „потчини себи“.
Незадовољство министара изазива и кршење раније усаглашених квота за замену слободних дужности. Укупан број сарадника Службе спољне делатности према утврђеној структури, одређен је цифром од приближно 7000 људи. Најмање трећина спољнополитичког тима баронесе треба да буде састављена од дипломата из земаља чланица ЕУ. Ипак, како пишу аутори писма, Европска комисија упућује у дипломатска представништва по некад неке своје струтурне јединице у пуном саставу, при томе чувајући претходну плату чиновника. „Националне“ дипломате добијају много мање.
Коначно, аутори писма говоре о одсуству јасне спољне политике о низу праваца у ЕУ. Да ли је она постала приметнија појавом јединствене дипломатске службе? Александар Храмчихин, заменик директора Института за политичку и војну анализу, на пример, такву промену не види.
Немогуће је на ово питање одговорити јасно, Као прво, из Европе потиче врло много буке која је условљена кризом у зони евра и појединим земљама. У том контексту спољнополитичке иницијативе се губе. Осим тога, да би се чуо глас ресора Ештон, ЕУ требало би да има јединствену и јасну спољну политику. А ње нема. Када ЕУ буде имала реалне органе власти са правим овлашћењима, којима ће прећи овлашћења националних влада, тада ће и бити јединствене политике, између осталог спољне.
Како је подсетио недавно Интернет-портал ЕУАктив са штабом у Бриселу, у совнову формирања европске дипломатске службе положен је принцип: Једно лице, један телефон, један глас. Данас се проблем ЕУ састоји у томе што она, по изразу експерта из Европског института Николаја Кавешникова, има превише шефова. У хору руководећих гласова, и то претежно мушких, глас баронесе Кетрин Ештон за сада звучи прилично слабо. Остаје да се надамо да ће му аутограми 12 срдитих министара можда додати снаге.
- Извор
- Голос России, фото: © Flickr.com/TPCOM/cc-by-nc/ vostok.rs
- Повезане теме
- ЕУ
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извршиле су серију удара на објекте енергетске инфраструктуре на територији Украјине. Погодци су забележени у Ивано-Франковској, Харковској, Полтавској, Дњепропетровској области и на окупираном делу ДНР, где су...
У Донском региону одржан је први гастро фестивал „Од Дона до Саве“, који је постао не само кулинарски, већ и културни догађај. Фестивал има за циљ да кроз националну...
Пробој у лечењу смртоносне болести ближи се крају, изјавио је директор истраживачког института Гамалеја
Систем управљања биолошким ризицима Вашингтона у другим земљама тестиран је у Украјини и Грузији, саопштила је руска војска.
Остале новости из рубрике »