BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Претња слободи америчког Интернета

Претња слободи америчког Интернета
21.12.2011. год.

Интернет у САД остаје слободан до јануара 2012. године. Управо до тада амерички конгресмени одложили су разматрање нацрта закона Стоп Онлајн Пираси Акт (СОПА). По мишљењу његових аутора, он треба да се бори против „пиратерије“ на Интернету. А многи корисници и велике компаније сматрају да ће СОПА ограничавати слободу у америчком сегменту светске мреже.

СОПА треба да замени тренутно важећи у Америци Закон о ауторском праву и дигиталној епохи. Сада, као би се привукла пажња за одговорност пирата или пиратски сајт, треба се обратити суду. После усвајања СОПА, отпада потреба да се укључе званичне структуре. Моћи ће да се директно обраћа партнерима сајта који код себе објављују пиратски садржај – рекламодавцима или провајдерима – и затражити да блокирају или одређени сегмент сајта или читав сајт. У знак подршке овом нацрту закона већ су се изјаснили Мајкрософт, Епл, Адоб, Дел, Интел. Против су иступили Гугл, Фејсбук, Твитер, Мозила, еБај, ЛиндекИн и АОЛ. Таква подела није случајна. СОПА подржава компаније произвођаче који страдају од пиратерије. Коментар члана међународног удружења професионалног конкуретнског извиђања Јевгенија Јушчука:

То може да доведе до озбиљних злоупотреба, зато што суд разматра доказе са обе стране, пре него што донесе неку одлуку. И његова пресуда се заснива на тој оцени. А у датом случају може да се ради једнсотрано. Варијанти за провокације просто има море.

Случајеви контроле Интернета од стране власти већ се сусрећу у неким земљама света. Али ако сличну иницијативу одобре САД, таква пракса ће постати свеопшта, плаши се експерт у области информационе безбедности Александар Власов.

За сада нисмо видели такву ревност у САД да су они некада хтели да блокирају Интернет или неке сајтове, али са друге стране видимо да је то светска тенденција. На пример, Кинези се већ врло оштро баве регулисањем Интернета и блокирањем сајтова, али из политичких мотива. Али Американци, који су увек стајали на стражи слободе Интернета, сада ризикују да просто пусте џина из боце. А ако се говори о узроцима из којих америчке власти теже да успоставе контролу над Интернетом, не можемо да се не сетимо скандалозног сајта Викиликса.

Јер САД су претрпеле прилично велики ударац по споственој репутацији због процуривања информација и сада на неки начин желе да се осигурају од сасвим некотролисаног објављивања информација, додао је Александар Власов.

Истовремено експерти сматрају са СОПА, ако буде усвојен, то ће бити учињено са значајним изменама и ублажавањем. Истина, уз њега ће бити утврђено још неколико закона о Интернету. Сваки од  њих неће бити толико оштар и одиозан као актуелна варијатна СОПА. Али заједно они ће на крају постати ефикасно средство контроле.



  • Извор
  • Голос России, фото: ru.wikipedia.org/Amimciptimdim/cc-by-sa 3.0/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.


Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА