BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Прва етапа превладана

Прва етапа превладана
21.12.2011. год.

Централна изборна комисија Русије завршила је пријем докумената председничких кандидата. Своју жељу да се кандидују на ову дужност изјавили су лидери скоро свих регистрованих политичких странака и неколико независних кандидата. Између осталог, коначни списак претендената на председничку дужност још може да буде смањен.

У датом тренутку ЦИК регистровала је као председничког кандидата премијера Владимира Путина. Процедуру кандидовања и предаје докумената за учешће у мартовском гласању такође су прошли лидер КПРФ Генадиј Зјуганов, лидер ЛДПР Владимир Жириновски, лидер странке Праведна Русија Сергеј Миронов и један од оснивача демократске странке Јаблоко – Григориј Јавлински. После парламентарне кампање, на таласу протеста и широке друштвене дискуције чинило се да ће системска опозиција кренути на председничке изборе са новим кандидатима. Ипак на крају се на дужност шефа државе кандидују исти политичари. У суштини, опозиција је већ у овој фази одустала од озбиљне борбе, уверен је председник Института националне стратегије Михаил Ремизов.

Од системских опозиционих странака у изборима учествују стручњаци за губљење намештених утакмица. Зјуганов када се кандидује на изборима одлично схвата да никада неће победити. Али он не жели да се у странци појаве лидери који би могли да му буду конкуренти, способни да заинтересују различиту публику. Исто се односи на ЛДПР и Јаблоко. Нажалост, у фази кандидовања ове странке су дале предност стабилности и комфору у односу на реалне политичке шансе. Не обавезно шансе за победу, али шансе за стварање новихполитичара. У тој ситауцији сасвим природна су тврђења Путина о томе да је његов главни конкурент на изборима он сам.

Учествују у изборима и независни кандидати. Осим иркутског губернатора Дмитрија Мезенцева и бившег градоначелника Владивостока Виктора Черепкова на списку самосталних кандидата је бизнисмен Михаил Прохоров. После неуспешне, да не кажемо скандалозне парламентарне кампање, милијардер се привремено повукао у сенку. Ипак сада он изјављује о својим председничким амбицијама. Истина, његове потенцијалне присталице могу да се задовоље само гласним изјавама и обећањима. Јасан политички програм Прохоров нема, говори експерт за политичке технологије Максим Григорјев.

Прво исуство Прохоровог учешћа у политици било је неуспешно. Чланови Правог дела истерали су га из својих рдова. Пошто им он у сваком случају није до краја одговарао. Најважније је да су неуспешне биле његове сопствене изјаве. На пример, његов савет руским грађанима да чувају уштеђевину у доларима и еврима истовремено, а двогодишњу резерву у рубљама. Јасно је да мало ко има двогодишњу резерву средстава. Постојале су и друге изјаве које су руски грађани примили са великим знаком питања.

Узимајући у обзир најоптимистичније прогнозе Прохоров тешко да ће сакупити значајан проценат гласова чак у првом кругу избора, уверен је председник Института за националну стратегију Михаил Ремизов.

Да ли ће Прохорову поћи за руком да заинтересује градске протестне слојеве који се налазе ван традиционалних идеолошких ниша и не гласају за комунисте или ЛДПР. Или ће га они и даље видети као предтавника и смобол интереса олигархије. У том случају код њих се неће појавити никакви мотиви да гласају за њега, чак у условима слабе конкуренције у опозиционој средини.

Аналитичари истичу да коначни списак председничких кандидата још може да буде скраћен. Сада претенденти треба да прођу најтежу етапу предизборних процедура – да сакупе 2 милиона потписа, а то неће поћи за руком свима. Тако у току претходне председничке кампање на коначни списак није доспео бивши министар финансија Михаил Касјанов.



  • Извор
  • Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.


Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА