Све мање повратника на Косово
Међу 800 Срба који су се ове године вратили на Косово углавном су старији људи. Поред нових кућа, повратници су добили трактор и прикључне машине, али не обрађују земљу пошто семе и гориво треба платити из свог џепа, у еврима.
На Косово се од окончања сукоба вратило око 20.000 људи, међу којима највише Срба. Ове године вратило се њих око 800. У Министарству за повратак у Приштини кажу да им је драстично смањен буџет, а да повратничке куће пљачкају, обијају и пале, што је лоша порука свима који би желели да се врате.
Миленко Степић из Дреновца каже да, и поред тога, нема могућности за земљорадњу, пошто гориво, семе и све остале потрепштине треба платити из свог џепа, у еврима.
Међу повратницима су углавном старији људи. Недостаје им комуникација са осталим Србима повратницима. Организованог превоза између повратничких села нема, па повратници немају како ни до лекара. Васиљко Рашковић из села Дугоњева каже да општина и власт немају слуха за повратнике.
Председник општине Клина Сокољ Башота, међутим, истиче да ће та општина помоћи повратницима да њихов повратак буде одржив.
"Што се тиче запошљавања, у општинској администрацији постоји одређен број места. У последњих неколико месеци, један припадник српске заједнице је запослен у Канцеларији за заједнице и сад их у њој ради троје", каже Башота.
Директор Канцаларије за повратак у општини Клина Милорад Шарковић, међутим, наводи да је реалан број повратника веома мали.
"Пријављене су читаве породице за повратак, међутим имамо једног или евентуално двоје из породице да се вратило. Многи, и поред створених услова и поправљене куће, због недостатка новца не могу да се врате", наводи Шарковић.
И министарству за повратак су незадовољни укупним процесом повратка, јер је косовска влада смањила буџет на 4,5 милиона евра ове године, а то министарство је једино које излази у сусрет повратницима.
"Дешавања на северу Косова имала су одјека и на централном Косову, тако да смо имали доста инцидената, провала и пљачки у повратничлим местима и селима. На тај начин, није дат добар пример онима који су изразили жељу и вољу да се врате", каже косовски министар за повратак и заједнице Радојица Томић.
У Дреновцу, последњем селу код Клине у које су стигли повратници, пре рата живело је око 100 српских породица. Сада су се вратили представници седам породица, а за повратак се пријавило још 70.
- Извор
- РТС
- Повезане теме
- Косово
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »