BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Титова имовина пред судом

Титова имовина пред судом
19.12.2011. год.
Наследници Јосипа Броза Тита траже да им припадне његова лична заоставштина. Мистерија такозвани четврти списак покретне имовине, вредне десетине милиона евра.

Наследници Јосипа Броза Тита траже да им припадне његова лична заоставштина. Мистерија такозвани четврти списак покретне имовине, вредне десетине милиона евра.

Од Титове смрти прошло је више од тридесет година. Некадашњи председник Социјалистичке Федеративне Републике Југославије, Јосип Броз, за собом је оставио многе непознанице, а једна од највећих тајни јесте његова заоставштина, која је у целини припала држави.

Његови наследници, међутим тврде, да маршал Тито имовину није стицао искључиво у својству председника, већ да су многе ствари из Брозове збирке биле намењене њему лично, те да стога, по праву, припадају породици. Тридесет и једну годину после смрти, Титова имовина поново је пред Судом.

Пут за поновно утврђивање Титове заоставштине, отворен је тек 2000. године, када је Уставни суд Савезне Републике Југославије, прогласио неуставним закон из 1986, којим је његова комплетна имовина проглашена државном.

Тадашњим наследницима, супрузи Јованки и двојици синова, додељене су мало вредне ствари.

"Од вредних ствари, нису ни вредне ствари, да кажем, био је један прстен са оштећеним дијамантом, био је неки фотоапарат и неке оловке и лула и такве ствари. После смрти добили су Жарко, Миша и Јованка по 4.000 марака, које су биле на једној књижици, од ауторских хонорара'', каже Титов унук Јошка Броз.

Сада је шест наследника - понуђена су им, кажу, три списка, који су више пута преправљани и са стварима скромне вредности.

Највећа мистерија, тврде, остаје такозвани четврти списак, на којем су наводно пописане покретности вредне десетине милиона евра, а који до данас није обелодањен.

Спорно је, међутим, оно што се крије у депоима Спомен збирке, данас познатије као Вила мира, у Ужичкој 11, која је одлуком Владе Савезне Републике Југославије 1996. године, искључена из састава Музеја историје Југославије.

И у самом Музеју похрањено је Титово наслеђе непроцењиве вредности. Ту су чувена Стаљинова сабља, камен са Месеца, орден Суворова.

''Јосип Броз је имао две врсте стицања имовине. Он је као председник Југославије имао поклоне које је добијао у том домену, а исто тако и он и његова супруга добијали су поклоне који су били личне природе и личним поводом. У складу са законом, то представља његове личне ствари и те личне ствари морају бити предмет оставинског поступка, односно наслеђивања од стране његових наследника'', каже адвокат Јошке Броза Горан Петронијевић.

Са изложбе у Музеју, пре неколико година, украдено је 20-ак Титових ручних сатова. Наследници тврде да је и друга имовина нестала нетрагом.





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Идеја о директном учешћу Запада у сукобу наводно је поново на разматрању, према писању француског листа.


„Све што је могуће“ мора се учинити како би се спречила употреба нуклеарног оружја, изјавила је бивша немачка канцеларка.

РТ приказује другу страну САД, скривену од стране Вашингтона и Холивуда, изјавио је познати редитељ


Патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је 70. рођендан чувеном србском редитељу Емиру Кустурици и одликовао га Орденом Светог Серафима Саровског 1. степена.


Стотине Руса свакодневно потписују војне уговоре, чиме је нови позив за мобилизацију непотребан, изјавио је портпарол Дмитриј Песков.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА