BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Господин Велики Новгород

Господин Велики Новгород
17.12.2011. год.

Радиокомпанија Глас Русије наставља циклус програма, посвећених  старим руским градовима, центрима међународног туризма. Данас путујемо у Велики Новгород.

С Новгородом су повезане прве стране писане историје Русије. Град на реци Волхов се помиње у летопису, који датира из 859. године. Основали су га Словени. Историјат Новгорода је повезан са многим легендама. У 12.-13. веку Новгород се одвојио од Кијева и постао престоница земље од Балтичког мора све до Урала. Град се претворио у бољарску републику, кнезови су изгубили некадашњу власт.

Новгород је у то време био велики, добро организовани град. У центру је била тврђава Кремљ, опкољена каменим зидинама. На територији Кремља су се налазили Софијска саборна црква и дворац епископа, близу Кремља је био  трг, где су се окупљали људи на веће, као и  палате  страних трговаца. У предграђима су се налазили манастири.

За разлику од Суздаља или Владимира, Монголо-Татари нису разорили Новгород у 13. веку, што је спасло његову оригиналну културу, која има светски глас. У Новгородској области има 37 архитектонских споменика, који су на Списку објеката Светске културне баштине УНЕСКО. То су Новгородски  Кремљ, Грановита палата, спомених 1000. годишњице Русије. Један од најпознатијих споменика Новгорода је црква Спаса Преображења у Иљиној улици, саграђена  у другој половини 14. века. 1378. године ју је живописао Теофан Грк. То је једина од више него 40 фресака чувеног византијског зографа, која је сачувана.

Последњих година се развија ходочаснички туризам. Овамо долазе ходочасници  из читавог света да би се поклонили великим светињама. Најпознатија је реликвија чудотворна икона Знамења Богородице у саборној цркви Свете Софије.  Туризам  се развија, те се појављују интересантни објекти за посету. Један од њих је повезан с животом и и стваралаштвом Фјодора Достојевског. Његова кућа је постала музеј. Веома је популаран  међу туристима и  музеј дрвеног неимарства Витославлице. У њему се налазе споменици неимарства  од дрвета – и цркве, и сељачке куће из различитих рејона Новгородске  области, - прича кустос Олга Бевз.

Имамо јединствене  грађевине – најстарија црква је протекле године прославила своју 480 годишњицу. То је црква Богородичиног Рођења. Туристи уживају у лепоти њене архитектуре. У свакој кући се налази експозиција, која  приказује сељачки начин живота.

Сваког месеца се у Витославлицама одржавају различити празници. Код младих је поуларан свадбени обред. То  је етнографски  интерактивни фолклорни програм, који обухвата различите елементе свадбеног обреда, карактеристичног за новгородске сељаке крајем 19. века.  Редовни празник ће бити одржан 1. јануара, зове се он Бајна Нова година у Витославлицама. То је путовање с херојима руских бајки.



  • Извор
  • Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Идеја о директном учешћу Запада у сукобу наводно је поново на разматрању, према писању француског листа.


„Све што је могуће“ мора се учинити како би се спречила употреба нуклеарног оружја, изјавила је бивша немачка канцеларка.

РТ приказује другу страну САД, скривену од стране Вашингтона и Холивуда, изјавио је познати редитељ


Патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је 70. рођендан чувеном србском редитељу Емиру Кустурици и одликовао га Орденом Светог Серафима Саровског 1. степена.


Стотине Руса свакодневно потписују војне уговоре, чиме је нови позив за мобилизацију непотребан, изјавио је портпарол Дмитриј Песков.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА